Καιρός: Ο «Ραφαήλ» έφερε χιόνια - Σε ποιες περιοχές άγγιξαν το ένα μέτρο
Πάνω από ένα μέτρο τα χιόνια στα Άνω Τρίκαλα Κορινθίας - Στα ορεινά Καλαμπάκας και Πύλης ξεπέρασε τους 50 πόντους - Στη Φθιώτιδα έφτασε τους 70 πόντους εγκλωβίζοντας εκδρομείς - Προβλήματα στο οδικό δίκτυο - Πού έπεσε η περισσότερη βροχή - Την Πέμπτη καταφτάνει το νέο χαμηλό βαρομετρικό «Σοφία»
Στα λευκά έντυσε τη χώρα το χαμηλό βαρομετρικό «Ραφαήλ» με το χιονιού σε πολλές περιοχές να ξεπερνά ακόμη και το ένα μέτρο.
Απίστευτη χιονόπτωση στα Ανω Τρίκαλα Κορινθίας είχε ως αποτέλεσμα τον πλήρη αποκλεισμό της περιοχής, καθώς το ύψος του χιονιού σε πολλά σημεία ξεπέρασε και το ένα μέτρο.
Ξεπέρασε τους 50 πόντους το ύψος του χιονιού στα ορεινά των δήμων Πύλης και Καλαμπάκας του νομού Τρικάλων, ενώ 20 μηχανήματα της Περιφερειακής Ενότητας Τρικάλων ρίχνουν αλάτι προκειμένου το οδικό δίκτυο να είναι ανοιχτό.
Μέχρι τώρα, τονίζει στο ΑΠΕ-ΜΠΕ ο αντιπεριφερειάρχης Τρικάλων Χρήστος Μιχαλάκης, «όλοι οι δρόμοι είναι ανοιχτοί, και προετοιμαζόμαστε για την ερχόμενη Πέμπτη», όπου σύμφωνα με τις προβλέψεις, αναμένεται νέο κύμα κακοκαιρίας, η «Σοφία», με κύρια χαρακτηριστικά το πολύ δριμύ ψύχος και τις τοπικές χιονοπτώσεις. Ενώ, πολικές αέριες μάζες θα σαρώσουν τη χώρα από βορρά προς νότο.
Στο νομό Καρδίτσας, όπως τονίζει στο ΑΠΕ-ΜΠΕ ο αντιπεριφερειάρχης Καρδίτσας κ. Βασίλης Τσιάκος οι δρόμοι είναι ανοιχτοί και συνδράμουν σε αυτή την προσπάθεια 35 μηχανήματα. Ο ίδιος δεν παραλείπει να τονίσει πως η ΠΕ Καρδίτσας προετοιμάζεται για το νέο κύμα
Απίστευτη χιονόπτωση στα Ανω Τρίκαλα Κορινθίας είχε ως αποτέλεσμα τον πλήρη αποκλεισμό της περιοχής, καθώς το ύψος του χιονιού σε πολλά σημεία ξεπέρασε και το ένα μέτρο.
Πάνω από 70 πόντους το χιόνι στη Φθιώτιδα - Εγκλωβίστηκαν εκδρομείς
Σημαντικό πρόβλημα αντιμετώπισαν τα μηχανήματα στο κομμάτι Ανατολή, Μάρμαρα, μέχρι Κυριακοχώρι, όπου το χιόνι έφτασε το μισό μέτρο και τα χωριά παραμένουν αποκλεισμένα.
Αν και πιο δυτικά στα Βαρδούσια, τα πράγματα είναι ακόμη χειρότερα στο Γαρδίκι Ομιλαίων όπου το χιόνι έφτασε τους 70 πόντους! Εκεί μάλιστα επικεντρώθηκε το ενδιαφέρον της Πολιτικής Προστασίας καθώς 50 περίπου επισκέπτες του ξενοδοχείου χρειάζεται να μετακινηθούν με το πέρας των διακοπών τους.
Ανάλογα προβλήματα παρουσιάστηκαν και στα ορεινά χωριά του Δήμου Λαμιέων με την Παύλιανη να δέχεται σημαντικές ποσότητες χιονιού που άγγιξε το μισό μέτρο.
Προβλήματα στο οδικό δίκτυο
Το κύμα κακοκαιρίας προκάλεσε προβλήματα στην κυκλοφορία των οχημάτων σε σημεία του ορεινού οδικού δικτύου των νομών Αρκαδίας, Κορινθίας και Μεσσηνίας.
Ειδικότερα, σύμφωνα με την Αστυνομία, έχει διακοπεί η κίνηση των οχημάτων στο 82ο χιλιόμετρο της παλαιάς εθνικής οδού Πατρών - Αθηνών, λόγω κατολίσθησης, όπως επίσης και στην δημοτική οδό Περιστέρας -χιονοδρομικού κέντρου Καλαβρύτων.
Στην Αρκαδία, έχει διακοπεί η κυκλοφορία των αυτοκινήτων στην επαρχιακή οδό Τρίπολης - Καστρίου - Αγίου Πέτρου - Άστρους, από το 20ο έως το 53ο χιλιόμετρο, καθώς και στην επαρχιακή οδό Λεωνιδίου - Κοσμά - Γερακίου.
Κλείσιμο
Στην Αρκαδία, είναι αναγκαίες οι αλυσίδες στους παρακάτω δρόμους:
Ύφεση την Τετάρτη - Έρχεται δριμύτερη η «Σοφία» την Πέμπτη
Έντονη κακοκαιρία περιμένουμε αναμένεται στις περισσότερες περιοχές της χώρας έως τις απογευματινές ώρες της Πρωτοχρονιάς, καθώς το βαθύ βαρομετρικό χαμηλό Ραφαήλ, το οποίο νωρίς το πρωί της Δευτέρας 31/12 βρίσκεται νοτιοδυτικά της Πελοποννήσου αναμένεται να κινηθεί προς τα ανατολικά.
Από την Πέμπτη 03/01/2019 τη χώρα θα επηρεάσει νέο κύμα κακοκαιρία «Σοφία» με κύρια χαρακτηριστικά το δριμυ ψύχος και τις τοπικές χιονοπτώσεις ακόμα και σε πεδινές-παραθαλάσσιες περιοχές, καθώς πολικές αέριες μάζες θα σαρώσουν τη χώρα από βορρά προς νότο.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town