Πρόκληση από Τούρκους δύτες στο βυθό της Σούδας! Φωτογραφήθηκαν με τουρκική σημαία με «τις πλάτες» του ΝΑΤΟ
Τούρκοι δύτες από το ναρκαλιευτικό «Akçakoca» συμμετείχαν στην ελληνική άσκηση ναρκοπολέμου «Αριάδνη» όπου είχε προσκληθεί και η μόνιμη δύναμη ναρκοπολέμου του ΝΑΤΟ και φωτογραφήθηκαν με τουρκική σημαία εντός ελληνικών χωρικών υδάτων!
UPD:
Σε «χοντρή» πρόκληση με την κάλυψη του ΝΑΤΟ προχώρησε η Τουρκία με δύτες του τουρκικού πολεμικού ναυτικού να φωτογραφίζονται με την τουρκική σημαία στο βύθο του κόλπου της Σούδας και τη Διοικήση των Ναυτικών Δυνάμεων του ΝΑΤΟνα κάνει retweet στον επίσημο λογαριασμό της των προκλητικών φωτογραφιών που ανήρτησε πρώτα το υπουργείο Άμυνας της Τουρκίας.
Η κίνηση αυτή αποτελεί «χοντρή» προβοκάτσια από το γραφείο τύπου της Διεύθυνσης Ναυτικών Δυνάμεων της βορειοατλαντικής συμμαχίας με την ελληνική πλευρά να έχει ήδη κάνει κινήσεις διαμαρτυρίας.
Κλείσιμο
Μετά το σάλο που προκλήθηκε, μάλιστα, από τον λογαριασμό @NATO_MARCOM η επίμαχη ανάρτηση έχει αφαιρεθεί.
Το θέμα απασχολεί ήδη το ΝΑΤΟ με τους επιτελείς να αναζητούν ποιος από το γραφείο τύπου της εν λογω Διεύθυνσης έκανε την προβοκατόρικη ανάρτηση με την ελληνική πλευρά να είναι έτοιμη να κάνει επίσημο διάβημα στη συμμαχία.
Το γεγονός, μάλιστα, ότι στον επίμαχο λογαριασμό αναρτήθηκαν οι φωτογραφίες μόνο των Τούρκων δυτών με τη σημαία της χώρας τους στο βυθό της Σούδας, καθώς δεν αποτέλεσε κάποια συντονισμένη κίνηση των συμμετεχόντων από τις άλλες χώρες που αποτελούν τη νατοική δύναμη SNMCMG-2 (Standing NΑΤΟ Mine Countermeasures Group 2), δίνει στην κίνηση αυτή χαρακτηριστικά προβοκάτσιας.
Δείτε τις φωτογραφίες που δημοσιεύθηκαν αρχικά σε tweet του υπουργείου Άμυνας της Τουρκίας και αναδημοσιεύτηκαν από τον λογαριασμό της Διεύθυνσης Ναυτικών Δυνάμεων του ΝΑΤΟ:
Yunanistan'ın ev sahipliğinde gerçekleşen ARIADNE-19 Tatbikatı'na iştirak eden Mayın Avlama Gemimiz TCG AKÇAKOCA, Suda/Girit limanına ziyaret gerçekleştirdi. Mayın Harbi Eğitimlerinde SAS Timlerimiz 2 adet eğitim mayını ile 1 adet EYP tespit etti.https://t.co/H56yCzIxIrpic.twitter.com/k8gCALzLiO
Την άσκηση «Αριάδνη» διοργάνωσε η Ελλάδα ως μέρος της Μόνιμης Ομάδας Εργασίας Ναρκών του ΝΑΤΟ-2 (SNMCG-2), στο διάστημα 14-21 Μαρτίου και στο πλαίσιό της στο διάστημα απο 14 έως 17 Μαρτίου, κατέπλευσαν στον κόλπο της Σούδας αρκετά πολεμικά σκάφη της Νατοικής δύναμης SNMCMG-2 (Standing NΑΤΟ Mine Countermeasures Group 2) μεταξύ των οποίων και το τουρκικό ναρκαλιευτικό TCG Akçakoca από το οποίο βούτηξαν οι Τούρκοι δύτες που άνοιξαν την τουρκική σημαία.
Δείτε βίντεο: Πρόκληση από Τούρκους δύτες στο βυθό της Σούδας με «τις πλάτες» του ΝΑΤΟ
Η MINOAN LINES προσφέρει πλέον καθημερινές προσεγγίσεις από και προς το λιμάνι του Αδάμαντα σε μόλις 3 ώρες και 50 λεπτά, συνδέοντας το νησί απευθείας με τον Πειραιά και το Ηράκλειο Κρήτης.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.