Τσελέντης: Εκτιμώ ότι ο σεισμός των 5,3R στο Γαλαξίδι δεν ήταν ο κύριος
«Οι καταγραφές που είχαμε ήταν για λίγο μεγαλύτερο σεισμότης τάξης των 6 Ρίχτερ» δήλωσε ο διευθυντής του Γεωδυναμικού Ινστιτούτου Αθηνών
Την εκτίμηση ότι ο σεισμός των 5,3 βαθμών της Κλίμακας Ρίχτερ με επίκεντρο το Γαλαξίδιπου σημειώθηκε το πρωί του Σαββάτου «δεν ήταν ο κύριος σεισμός» διατύπωσε ο διευθυντής του Γεωδυναμικού Ινστιτούτου Αθηνών, Γεράσιμος Τσελέντης.
«Η μετασεισμική ακολουθία δεν είναι καθόλου φυσιολογική αν και υπάρχουν και σεισμοί που δεν έχουν δώσει καμία μετασεισμική ακολουθία» είπε στο Ράδιο Γάμμα της Πάτρας.
«Προσωπικά δεν είμαι 100% πεπεισμένος ότι είναι ο κύριος σεισμός. Οι καταγραφές που είχαμε ήταν για λίγο μεγαλύτερο σεισμό της τάξης των 6 Ρίχτερ» πρόσθεσε ο κ. Τσελέντης.
Κλείσιμο
Όπως εξήγησε «εδώ και περίπου 2 μήνες εγώ, ο Μάκης Χουλιάρας και η ομάδα Βαρώτσου ειχαμε εντοπίσει μια διέγερση στα πλαίσια της οποίας είχαμε τον σεισμό της Πρεβέζης, τον σεισμό των Πατρών με 4,1Ρίχτερ και τον σεισμό στο Γαλαξίδι στα πλαίσια των προσεισμικών κυμάτων που ειχαμε καταγράψει».
Διευκρινίζοντας για τη μετασεισμική ακολουθία ο κ. Τσελέντης είπε ότι ένας σεισμός της τάξης των 5,3 Ρίχτερ «περιμένεις σε μεγάλο ποσοστό ότι θα μας δώσει έναν μετασεισμό 4,5R, 4,7R 4,4R και αυτό δεν έχει γίνει. Κινδυνολογία δεν κάνουμε αλλά πρέπει να λέμε την αλήθεια στον κόσμο».
Απηύθυνε, δε, έκκληση στους δημάρχους Πατρών, Πύργου και Αμαλιάδας να δουν τα σχολεία της περιοχής δίνοντας ένα «χρονικό παράθυρο 2-3 εβδομάδων» για έναν νέο σεισμό.
«Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι δεν ήταν ο κύριος σεισμός» κατέληξε ο Άκης Τσελέντης.
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.
Πάρο, Μήλο, Μύκονο, Νάξο, Σέριφο, Σίφνο; Όπου και όσο μακριά και αν ταξιδεύεις αυτό το καλοκαίρι, υπάρχει ένας απίστευτα πιο γρήγορος, πιο άνετος και πιο συναρπαστικός τρόπος για τα προσεγγίσεις.