Εξάρχεια: Επιχείρηση της ΕΛΑΣ σε κτήρια υπό κατάληψη
Στις οδούς Τζαβέλλα και Σολωμού - Πληροφορίες για 80 προσαγωγές - ΓΓ Ειδικών Φρουρών στον ΘΕΜΑ 104,6: Πήγαμε πρωί γιατί τους βρίσκουμε «κουρασμένους» - Το απόγευμα συγκέντρωση των κατοίκων για την εγκληματικότητα στα Εξάρχεια
Η επιχείρηση των αστυνομικών έχει εστιαστεί σε δύο κτήρια που τελούν υπό κατάληψη από μετανάστες στην οδό Τζαβέλλα και την οδό Σολωμού.
Κατά πληροφορίες στo κτήριο στην οδό Σολωμού γινόταν και διακίνηση ναρκωτικών, ενώ στο κτήριο στην Τζαβέλλα έγινε επιχείρηση στο πλαίσιο έρευνας για κύκλωμα που δρούσε στα Εξάρχεια και εκμεταλλευόταν την απόγνωση των μεταναστών, υποσχόμενο ασφαλή διαμονή σε κτήρια και περιοχές όπου δεν θα μπορούσε να τους βρει η αστυνομία.
Επιχείρηση πραγματοποιήθηκε και σε σπίτι στα Εξάρχεια από το οποίο έχει κατασχθεί και ποσότητα κάνναβης.
Κλείσιμο
Σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη των κτηρίων που μίλησε στον τηλεοπτικό σταθμό OPEN, η επιχείρηση ξεκίνησε μετά τη δικαστική εντολή που πήρε για εκκένωση των κτηρίων.
Το κτήριο της Τζαβέλλα ήταν υπό καταληψη από τις 15 Μαίου και ο ιδιοκτήτης είχε καταφύγει στη δικαιοσυνη ζητώντας να εκκενωθεί το σπίτι. Το δεύτερο οίκημα επί της Σολωμού τελούσε υπό κατάληψη από τις 17 Νοεμβρίου. Μέχρι τις αρχές Νοέμβρη ήταν νοικιασμένο, ωστόσο μόλις εφυγαν οι ενοικιαστές, το κατελαβαν. Και ο εκεί ιδιοκτήτης πηγε στον εισαγγελέα.
Η αστυνομία ξεκαθάρισε ότι η σημερινή εκκένωση σχετίζεται καθαρά με τις εισαγγελικές παραγγελίες και μάλιστα είναι μία πολύμηνη διαδικασία που δεν έχει καμία σχέση με την επιχείρηση του Λιμενικού.
Εως τώρα έχουν γίνει περισσότερες από 90 προσαγωγές από τις δύο καταλήψεις ενώ στο σπίτι που ερευνήθηκε έγιναν τρεις συλλήψεις.
Μιλώντας στον ΘΕΜΑ 104,6 ο ΓΓ της ομοσπονδίας των ειδικών φρουρών Στράτος Μαυροειδάκος είπε ότι «πρόκειται για ένα από τα 60 κτήρια που βρίσκοται υπο κατάληψη».
Εξηγώντας γιατί έγινε η επιχείρηση πρωινές ώρες ο κ. Μαυροειδάκος είπε με νόημα ότι «τους βρίσκουμε "κουρασμένους" αυτές τις ώρες».
Ωστόσο ο ίδιος παρατήρησε ότι «αν το μεσημέρι γίνει πάλι κατάληψη, δεν θα έχει γίνει τίποτα».
Εντωμεταξύ στις 6 το απόγευμα κάτοικοι των Εξαρχείων θα πραγματοποιήσουν συγκέντρωση με σύνθημα «Τα Εξάρχεια ανήκουν σε εμάς και τα παιδιά μας» προκειμένου να διαμαρτυρηθούν για τη βία, την εγκληματικότητα και τη διακίνηση ναρκωτικών στην περιοχή.
Η συγκέντρωση θα πραγματοποιηθεί στη συμβολή των οδών Ακαδημίας και Θεμιστοκλέους.
Με το CHAMPION JET 2 της SEAJETS μπορείς να επισκεφτείς διαδοχικά Σέριφο, Σίφνο και Μήλο πιο γρήγορα από ποτέ, και να έχεις μια μοναδική ταξιδιωτική εμπειρία.
Ο δρόμος για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού είχε πολλά εμπόδια, όμως τέσσερις σπουδαίοι αθλητές με την bwin στο πλευρό τους θα είναι εκεί να απολαύσουν το ταξίδι. Καλή επιτυχία Άννα, Δώρα, Απόστολε, Ελίνα!