![Με μια φωνή ευχηθήκαμε καλή επιτυχία σε Έλληνες αθλητές της Ολυμπιακής και Παραολυμπιακής Ομάδας](https://i1.prth.gr/images/360x203/files/2024-07-18/kentriki_kotso_MUST_SELECTED_1.jpg)
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Παράλληλα αναφέρει: «Τα ιδιωτικά Διαγνωστικά Κέντρα κάνουν χρυσές δουλειές, 50 Νοσοκομεία δεν διαθέτουν Αξονικό τομογράφο, το 60% του ιατροτεχνολογικού εξοπλισμού είναι πεπαλαιωμένος. Το ΑΤΤΙΚΟ Νοσοκομείο δεν διαθέτει Μαγνητικό Τομογράφο. Σε 100 Κέντρα Υγείας δεν λειτουργούν τα Ακτινολογικά και Μικροβιολογικά Εργαστήρια λόγω έλλειψης προσωπικού ή βλαβών. Νοσοκομεία δεν διαθέτουν βασικές ειδικότητες ιατρών και οι νοσηλευόμενοι ασθενείς καλούν ιδιώτες ιατρούς για να αντιμετωπίσουν το πρόβλημα υγείας και τους πληρώνουν από την τσέπη τους. Οι επισκέψεις στα Απογεματινά Ιατρεία των Νοσοκομείων πληρώνονται από τις τσέπες των πολιτών. Στη Σαντορίνη το Νοσοκομείο λειτουργεί ως Ανώνυμη Εταιρεία και χρεώνουν με υπέρογκα ποσά τους τουρίστες και τους μετανάστες πολύ πάνω από το κρατικό τιμολόγιο.
Νοσηλευόμενοι ασθενείς φέρνουν τα φάρμακα από το σπίτι τους, αναλώσιμα και χειρουργικά υλικά. Οι υποδομές και ο εξοπλισμός των Νοσοκομείων είναι διαλυμένοι. 10 χρόνια έχουν να γίνουν επενδύσεις. Εάν δεν ήταν οι Δωρεές η κατάσταση θα ήταν εφιαλτική. Οι Ακτινοθεραπείες έχουν τρεις μήνες αναμονή αν και 10 ακτινοθεραπευτικά μηχανήματα Δώρισε στα Δημόσια Νοσοκομεία το Ίδρυμα Νιάρχου».
Τέλος, σημειώνει, πως οι εργαζόμενοι «στη Δημόσια Υγεία, την Πρόνοια, το ΕΚΑΒ λαμβάνουν μισθούς πείνας και πως «Δεν έγινε καμία προκήρυξη μόνιμου προσωπικού τα έτη 2017, 2018, 2019 αν και αποχώρησαν 3000 με συνταξιοδότηση».