Φορτίο με 1.200 κιλά ακατάλληλα όστρακα στην Καβάλα
Οι αχιβάδες μεταφέρονταν χωρίς συνοδευτικά έγγραφα, σε όχημα που δεν πληρούσε τους κανόνες υγιεινής.
Μάνος Τσαγκαράκης
«Κόκκινο» σε ένα ακόμη φορτίο με όστρακα υπολειπομένων διαστάσεων, ακατάλληλων για κατανάλωση, άναψαν οι αστυνομικοί του Τμήματος Διαχείρισης Μετανάστευσης που το εντόπισαν σε Ι.Χ. αυτοκίνητο στο ύψος του Παληού Καβάλας.
Το όχημα κινούνταν επί της Εγνατίας Οδού με κατεύθυνση προς την Θεσσαλονίκη, με οδηγό έναν 47χρονο Έλληνα ο οποίος το είχε υπερφορτώσει με 75 σάκους που περιείχαν έναν τόνο και 200 κιλά όστρακα του είδους αχιβάδα, για τη μεταφορά των οποίων δεν διέθετε συνοδευτικά έγγραφα ενώ και το όχημα δεν ήταν κατάλληλο καθώς δεν πληρούσε τους κανόνες υγιεινής.
Στην Ιχθυόσκαλα Καβάλας, όπου οδηγήθηκε το όχημα που κατασχέθηκε από τα στελέχη της Λιμενικής αρχής, διαπιστώθηκε ότι τα όστρακα ήταν ακατάλληλα για να καταναλωθούν καθώς είχαν διαστάσεις μικρότερες του επιτρεπόμενου. Έτσι πρόκειται να καταστραφούν, ενώ ο 47χρονος οδηγήθηκε στον εισαγγελέα Πρωτοδικών Καβάλας.
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Στα 23 της χρόνια η σκοπεύτρια από τα Χανιά αγωνίζεται στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της. Και μπορεί, όπως παραδέχεται να έχει άγχος, αλλά στο τέλος κερδίζει η ακόμα μεγαλύτερη προσμονή της για τη μεγαλύτερη έως σήμερα αθλητική πρόκληση της ζωής της.