Πλήθος κόσμου έχει συρρεύσει στο συνεδριακό κέντρο «Ιωάννης Βελλίδης» για να παρακολουθήσει την ομιλία του πρωθυπουργού Κυριάκου Μητσοτάκη στην 84η ΔΕΘ.
Φράγματα έχουν στηθεί από νωρίς το απόγευμα στη συμβολή της Εγνατίας με τη Δωδεκανήσου, με τα μέτρα ασφαλείας να έιναι δρακόντεια.
Κατά την ομιλία του, ο κ. Μητσοτάκης αναμένεται ότι θα επισημάνει ότι η κυβέρνηση θα προχωρήσει με σαφές χρονοδιάγραμμα και μεθοδική δουλειά. Αναφερόμενος στους προκατόχους του, δεν θα μιλήσει περί «καμένης γης», αλλά η πολιτική του θα συμπυκνώνεται σε τέσσερις λέξεις «Δεν ξεχνάμε, αλλά προχωράμε».
Ο πρωθυπουργός θα αναφέρει ότι φέτος θα προτάξει την Οικονομία και την Ανάπτυξη, που αποτελούν το «κλειδί» για κάθε βήμα της χώρας.
Κατά την ομιλία του, αναμένεται ότι θα επισημάνει ότι η κυβέρνηση θα προχωρήσει με σαφές χρονοδιάγραμμα και μεθοδική δουλειά. Αναφερόμενος στους προκατόχους του, δεν θα μιλήσει περί «καμένης γης», αλλά η πολιτική του θα συμπυκνώνεται σε τέσσερις λέξεις «Δεν ξεχνάμε, αλλά προχωράμε».
Ο πρωθυπουργός αναμένεται ότι θα αναφερθεί στις επιτυχίες της κυβέρνησης, που έλυσε προβλήματα που χρόνιζαν για μήνες ή και χρόνια.