Ολοκληρώθηκε το φοιτητικό συλλαλητήριο για την παιδεία και το άσυλο στα Προπύλαια
Οιφοιτητές διαμαρτυρήθηκαν για τις «διαρθρωτικές» μεταρρυθμίσεις της κυβέρνησης
Μαρία Κατσή
Φωτογραφίες: William Faithful
Ολοκληρώθηκε το πανελλαδικό φοιτητικό συλλαλητήριο που ξεκίνησε στις 12 το μεσημέρι στα Προπύλαια.
Οι φοιτητές διαμαρτυρήθηκαν για τις «διαρθρωτικές» μεταρρυθμίσεις της κυβέρνησης.
Ανάμεσα σε άλλα, οι φοιτητές ζήτησαν να μην περάσουν οι νόμοι για το άσυλο και την ισοτιμία κολεγίων – Πανεπιστημίων, την αύξηση της κρατικής χρηματοδότησης για την εκπαίδευση στον κρατικό προϋπολογισμό του 2020 και την άμεση λύση στο ζήτημα της στέγασής τους με ανέγερση νέων εστιών και επινοικίαση δωματίων για όσους μείνουν εκτός.
Κλείσιμο
Όπως ανέφεραν: «οι Φοιτητικοί Σύλλογοι είναι αποφασισμένοι να στείλουν μήνυμα ενάντια στην πολιτική που εφαρμόζει αυτή, αλλά και η προηγούμενη κυβέρνηση. Διεκδικούν πραγματικά σύγχρονες σπουδές με δικαιώματα, ένα πτυχίο υψηλού επιπέδου ανά επιστημονικό αντικείμενο που να κατοχυρώνει την πλήρη πρόσβαση στο επάγγελμ… και όχι Πανεπιστήμιο με "άσυλο" στα επιχειρηματικά συμφέροντα».
Οι φοιτητές απαιτούν: Έκτακτο κρατικό κονδύλι για την κάλυψη των επιτακτικών αναγκών των Ιδρυμάτων. Αύξηση της κρατικής χρηματοδότησης για την εκπαίδευση στον νέο κρατικό προϋπολογισμό. Να γίνουν δεκτές όλες οι μετεγγραφές. Άμεση λύση στο ζήτημα της στέγασης των φοιτητών με ανέγερση νέων εστιών και επινοικίαση δωματίων για όσους μείνουν εκτός. Ούτε σκέψη για διαγραφές φοιτητών. Η κυβέρνηση ΝΔ να μην τολμήσει αν φέρει το νομοσχέδιο που ετοιμάζει. Οι νόμοι για το άσυλο και την ισοτιμία κολεγίων – πανεπιστημίων να μείνουν στα χαρτιά. Αμέσως μετά το συλλαλητήριο οι ΦΣ πρόκειται να πραγματοποιήσουν πανελλαδικό συντονιστικό στο κτήριο του Χημείου, για να σχεδιάσουν τις επόμενές τους κινητοποιήσεις.
Η ΕΖΑ κινείται σε θετική, οικονομική τροχιά, αφήνει πίσω τις δυσκολίες του παρελθόντος, ανανεώνεται και γράφει νέες ιστορίες επιτυχίας, με ένα επιχειρηματικό μοντέλο που έχει αξία, προοπτική, αλλά είναι ταυτόχρονα και απολαυστικό