Προσφυγικό: 200 αιτούντες άσυλο μεταφέρονται στον Πειραιά - Πάνω από 14.000 στη Μόρια
Στη Λέσβο έφτασαν με πέντε βάρκες συνολικά 136 άτομα
Προχωρά το σχέδιο της κυβέρνησης για την αποσυμφόρηση των νησιών από τους πρόσφυγες, όπου η κατάσταση παραμένει εκρηκτική. Καθημερινά μεταφέρονται πρόσφυγες και μετανάστες στην ενδοχώρα, με τις αντιδράσεις να γίνονται ορατές σε ορισμένες περιπτώσεις.
Συνολικά 200 αιτούντες άσυλο αναχώρησαν σήμερα στις 7 το απόγευμα από τη Μυτιλήνη, με το πλοίο της γραμμής για Πειραιά. Από εκεί θα προωθηθούν σε δομή της Εκκλησίας στην Πελοπόννησο.
Στον καταυλισμό του Κέντρου Υποδοχής και Ταυτοποίησης της Μόριας διαμένουν σήμερα 14.777 άτομα.
Σε ακτές της Λέσβου έφθασαν σήμερα, Τετάρτη, με πέντε βάρκες συνολικά 136 άτομα τα οποία προωθήθηκαν στο ΚΥΤ και στο σύνολο τους υπέβαλαν αίτημα ασύλου.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town