Κορωνοϊός - Φαρμακεία: Συστάσεις για φαρμακοποιούς από τον Πανελλήνιο Φαρμακευτικό Σύλλογο
Ο ΠΦΣ έχει αποστείλει επιστολή προς τον υπουργό Υγείας με την οποία ζητά να δοθεί η δυνατότητα, σε όσα φαρμακεία το επιθυμούν, να εξυπηρετούν από θυρίδα ή μέσω των ρολών ασφαλείας
Συστάσεις προς τους φαρμακοποιούς για να προστατευθούν οι ίδιοι αλλά και οι ασθενείς κάνει ο Πανελλήνιος Φαρμακευτικός Σύλλογος (ΠΦΣ), μετά και την απόφαση του ΠΟΥ, να χαρακτηρίσει την εξάπλωση του κορωνοϊούως πανδημία.
Ειδικότερα, προτείνει τα εξής:
- Τοποθέτηση plexiglas στον χώρο του πάγκου του φαρμακείου (όπως στα γκισέ των τραπεζών )
- Χρήση μάσκας και γαντιών μιας χρήσης
- Συχνότατος αερισμός όλου του εσωτερικού χώρου.
Κλείσιμο
- Αποφυγή συνωστισμού εντός του χώρου του φαρμακείου με την είσοδο μόνο ενός ατόμου για κάθε ασθενή και είσοδος το πολύ 2-3 πολιτών ταυτόχρονα, διατηρώντας πάντα απόσταση δύο τουλάχιστον βημάτων μεταξύ τους
- Απολύμανση σε τακτά χρονικά διαστήματα των χώρων των φαρμακείων (πατώματα,πάγκοι, λοιποί χώροι )
- Περιορισμός επισκέψεων των αντιπροσώπων των εταιρειών
Επίσης ο ΠΦΣ έχει αποστείλει επιστολή προς τον υπουργό Υγείας με την οποία ζητά να δοθεί η δυνατότητα, σε όσα φαρμακεία το επιθυμούν, να εξυπηρετούν από θυρίδα ή μέσω των ρολών ασφαλείας.
«Η χώρα βρίσκεται σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης. Τα φαρμακεία θα παραμείνουν ανοικτά σε όλη την διάρκεια και στην κορύφωση της πανδημίας, επιτελώντας το έργο τους απέναντι στην κοινωνία και στους πολίτες. Αυτό απαιτεί από όλους μας υπευθυνότητα και ψυχραιμία», αναφέρει ο ΠΦΣ. Συνιστά στα μέλη του να προχωρήσουν στην άμεση λήψη όλων ή μερικών των μέτρων που προτείνει «αντιλαμβανόμενοι την ιδιαιτερότητα της κάθε περίπτωσης, έτσι ώστε να συμβάλλουμε και εμείς στο έργο της πολιτείας και να αντιμετωπίσουμε επιτυχώς την πανδημία».
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.
Πάρο, Μήλο, Μύκονο, Νάξο, Σέριφο, Σίφνο; Όπου και όσο μακριά και αν ταξιδεύεις αυτό το καλοκαίρι, υπάρχει ένας απίστευτα πιο γρήγορος, πιο άνετος και πιο συναρπαστικός τρόπος για τα προσεγγίσεις.