Επέτειος 25ης Μαρτίου: Mirage και ελικόπτερα στο Σύνταγμα - «Η Ελλάδα πάντα έβγαινε πιο δυνατή» - Δείτε βίντεο
Το συγκινητικό μήνυμα πιλότου μαχητικού της Πολεμικής Αεροπορίας - Κατέθεσε στεφάνι η Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κατερίνα Σακελλαροπούλου - Παρόντες ο πρωθυπουργός και οι υπόλοιποι πολιτικοί αρχηγοί - Με τα απαραίτητα μέτρα λόγω κορωνοϊού η τελετή
UPD:
Κατάθεση στεφάνου στο μνημείο του Αγνώστου Στρατριώτη πραγματοποίησε στις 11 το πρωί η Πρόεδρος της ΔημοκρατίαςΑικατερίνη Σακελλαροπούλου για την εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου παρουσία του πρωθυπουργού Κυριάκου Μητσοτάκηκαι των υπολοίπων πολιτικών αρχηγών.
Κατά τη διάρκεια της κατάθεσης στεφάνου πάνω από την πλατεία Συντάγματος πέταξαν 4 μαχητικά αεροσκάφη Mirage 2000/-5 της Πολεμικής Αεροπορίας και 6 ελικόπτερα της Αεροπορίας Στρατού και του Πολεμικού Ναυτικού.
Δείτε βίντεο:
Κλείσιμο
Λίγη ώρα αργότερα και μετά την τελετή στις Καστανιές του Έβρου από την ΕΡΤ μεταδόθηκε ηχογραφημένο μήνυμα από πιλότο F-16 της Πολεμικής Αεροπορίας στο οποίο ανέφερε «Ελληνίδες Έλληνες να συνεχίσουμε να δίνουμε νόημα στις θυσίες των προγόνων μας. Στα 199 χρόνια από την επανάσταση του 1821 που γιορτάζουμε σήμερα η Ελλάδα είχε πολλές ένδοξες στιγμές αλλά αντιμετώπισε δυσκολίες και πάντα έβγαινε πιο δυνατή. Χρόνια πολλά σε όλους μας, χρόνια πολλά Ελλάδα».
Η τελετή πραγματοποιήθηκε με αυστηρά μέτρα ασφαλείας λόγω τηςπανδημίας του κορωνοϊού με τους πολιτικούς αρχηγούς να είναι σε απόσταση 2 μέτρων ο ένας από τον άλλο.
Ολιγομελής ήταν και η παρουσία της μπάντας που παιάνισε τον εθνικό ύμνο, με τα μέλη της επίσης να βρίσκονται σε απόσταση το ένα από το άλλο.
Μετά την κατάθεση στεφάνου η κυρία Σακελλαροπούλου ευχήθηκε χρόνια πολλα στους παριστάμενους και αποχώρησε με τους πολιτικούς αρχηγούς, όπως μετέδωσε η ΕΡΤ, να στήνουν ανά δυάδες «πηγαδάκια» και να ανταλάσσουν ευχές και απόψεις.
Ακολούθησε στις 11:30, στο Επιτηρητικό Φυλάκιο 1 στις Καστανιές Έβρου η απόδοση τιμών από τη Φρουρά στη Σημαία, με ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου και ταυτόχρονη διέλευση ενός ζεύγους μαχητικών F-16 της Πολεμικής Αεροπορίας το οποίο στη συνέχεια πέταξε πάνω από Αλεξανδρούπολη, Καβάλα, Λήμνο, Λέσβο και Χίο.
Παράλληλα διελεύσεις από ζεύγη μαχητικών F-16, έγιναν πάνω από:
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.