Κορωνοϊός: Δωρεά της οικογένειας Προκοπίου στη μάχη κατά του ιού
Η οικογένεια του Γιώργου Προκοπίου φρόντισε για την εύρεση και αγορά υλικών προστασίας των ιατρών συνολικού βάρους 40 τόνων και όγκου 250 κυβικών μέτρων και για την άμεση διάθεση στα νοσοκομεία της χώρας
Στις δύσκολες αυτές στιγμές που περνά ο τόπος μας στη μάχη που δίνει με τον κορωνοϊό, ο επιχειρηματικός κόσμος και η Ελληνική ναυτιλία δεν θα μπορούσαν να μείνουν αμέτοχοι. Η οικογένεια του κ. Γιώργου Προκοπίου στο κάλεσμα της Ελληνικής Κυβέρνησης για βοήθεια σε όσους μπορούν να προσφέρουν ανταποκρίθηκε από την πρώτη στιγμή.
Φρόντισαν για την εύρεση και αγορά, απο διάφορους προμηθευτές στην Κίνα, υλικών προστασίας των ιατρών (PPE) συνολικού βάρους 40 τόνων και όγκου 250 κυβικών μέτρων για άμεση διάθεση στα νοσοκομεία της χώρας. Πιο συγκεκριμένα εντός της εβδομάδος και σε 3 δόσεις φθάνει στη χώρα μας αεροπορικώς ο παρακάτω εξοπλισμός.
Καθοριστικό ρόλο στη προσπάθεια είχε ο Γενικός Διευθυντής του Κινεζικού Νηογνώμονα στην Ελλαδα κος Jiping Chen και η Κινεζική πρεσβεία. Να σημειωθεί ότι ο κ. Γιώργος Προκοπίου είναι πρόεδρος της επιτροπής του Κινεζικούς Νηογνώμονα για την Ελλάδα και τη Μεσόγειο καθώς επίσης και τακτικός πελάτης των Κινεζικών ναυπηγείων τα τελευταία 20 χρόνια. Τον συντονισμό του εγχειρήματος ανέλαβε ο κ.Κωνσταντίνος Λάμψιας (στέλεχος της ναυτιλιακής εταιρείας και γαμπρός του κ.Γιώργου Προκοπίου) σε στενή συνεργασία με τη Εθνική Κεντρική Αρχή Προμηθειών Υγείας ( Ε.Κ.Α.Π.Υ) και το ΙΦΕΤ.
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.