Η μικρή εκκλησία της Αγίας Αικατερίνης βρίσκεται στον δρόμο ο οποίος οδηγεί προς το ΚΥΤ της Μόριας στην Λέσβο - Πρόκειται για τη δεύτερη επιδρομή σε 2 χρόνια
Μάνος Τσαγκαράκης
Στόχος αγνώστων ιερόσυλων που προκάλεσαν εκτεταμένες ζημιές, έγινε η μικρή εκκλησία της Αγίας Αικατερίνης που βρίσκεται στον δρόμο ο οποίος οδηγεί προς το ΚΥΤ της Μόριας στην Λέσβο και μάλιστα ήταν η δεύτερη φορά που συνέβη αυτό, μέσα στα τελευταία δυο χρόνια!
Οι φωτογραφίες που αναρτήθηκαν στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης αποτυπώνουν ανάγλυφα την επιδρομή των βανδάλων, οι οποίοι πέταξαν στο δάπεδο τον Εσταυρωμένο, ξήλωσαν τα στολισμένα πλαίσια των εικόνων, προκάλεσαν μεγάλες ζημιές στις αγιογραφίες στον εσωτερικό τοίχο και το ταβάνι, αλλά και στις εξωτερικές επιφάνειες.
Μετά την προηγούμενη εισβολή στο εξωκλήσι της Αγίας Αικατερίνης, οι υπεύθυνοι του ναού τον είχαν κλειδώσει με κλειδαριές, που όμως δεν σταμάτησαν τους εισβολείς. Για τη νέα επιδρομή βανδάλων ενημερώθηκαν οι τοπικές αστυνομικές αρχές, ωστόσο θεωρείται απίθανο να εντοπιστούν οι δράστες.
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Στα 23 της χρόνια η σκοπεύτρια από τα Χανιά αγωνίζεται στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της. Και μπορεί, όπως παραδέχεται να έχει άγχος, αλλά στο τέλος κερδίζει η ακόμα μεγαλύτερη προσμονή της για τη μεγαλύτερη έως σήμερα αθλητική πρόκληση της ζωής της.