MasterChef 4: Βροχή... έπεσαν τα μπιπ στον Κουτσόπουλο για το «αγγούρι της θάλασσας»
«Έχει και κάτι άλλες ονομασίες πάμπολλες από χωριό σε χωριό που δεν μπορω να τις πω», είπε ο κριτής
Μια ιδιαίτερα απολαυστική στιγμή είχε το χθεσινοβραδινό επεισόδιο τουMasterChef. Λίγο πριν την έναρξη της δοκιμασίας όπου οι χαμένοι παίκτες της ομαδικής θα διεκδικούσαν την ασυλία, ήρθαν αντιμέτωποι με το… «αγγούρι της θάλασσας».
Συγκεκριμένα, οΛεωνίδας Κουτσόπουλος κλήθηκε να δείξει στους παίκτες διάφορα οστρακοειδή και θαλασσινά και εκείνοι έπρεπε να βρουν τι ήταν αυτό που υπήρχε μέσα στη «καμπάνα».
Το περιεχόμενο μιας καμπάνας όμως δυσκόλεψε τους παίκτες και ο μόνος που βρήκε τι ήταν αυτό που έβλεπε ήταν ο Τζον.
«Λοιπόν, η σωστή απάντηση είναι αυτή του Τζον. Είναι αγγούρι της θάλασσας, λέγεται ολοφούριο και έχει και κάτι άλλες ονομασίες πάμπολλες από χωριό σε χωριό που δεν μπορώ να τις πω», ανέφερε οΛεωνίδας Κουτσόπουλος.
Ο δισταγμός του κριτή όμως κράτησε για λίγο αφού στη συνέχεια αποκάλυψε όλες τις υπόλοιπες ονομασίες που χρησιμοποιούνται ανά τόπους για το «αγγούρι της θάλασσας» με αποτέλεσμα τα «μπιπ» να πέφτουν βροχή.
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Στα 23 της χρόνια η σκοπεύτρια από τα Χανιά αγωνίζεται στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της. Και μπορεί, όπως παραδέχεται να έχει άγχος, αλλά στο τέλος κερδίζει η ακόμα μεγαλύτερη προσμονή της για τη μεγαλύτερη έως σήμερα αθλητική πρόκληση της ζωής της.