Λίγο πριν το φινάλε, και συγκεκριμένα μετά την ανακοίνωση του αποτελέσματος ο Σωτήρης Κοντιζάς ανακοίνωσε πως το επόμενο MasterChef ήδη φορτώνει τονίζοντας πως τίποτα δεν θα είναι ίδιο και να ξεχάσουμε όλα όσα ξέρουμε μέχρι σήμερα.
«Κάπου εδώ να πούμε ότι το MasterChef 4 τελειώνει και έρχεται το MasterChef 5. Δεν θα είναι τίποτα το ίδιο, δεν θα τα έχετε ξαναδεί… Ότι ξέρετε κι εσείς, αλλά κι εσείς που μας βλέπετε από το σπίτι με συνέπεια τόσα χρόνια, τόσες σεζόν, ξεχάστε το, δεν θα είναι τίποτα το ίδιο. Οι συμμετοχές άνοιξαν, MasterChef 5. Πάμε με φόρα…», είπε ο Σωτήρης Κοντιζάς.
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.