ΟΓιώργος Παπαδάκης αποχώρησε από την ίδια του την εκπομπή, όταν ο διάλογος ανάμεσα στον Κώστα Ζαχαριάδη και τον Μακάριο Λαζαρίδη βγήκε εκτός ελέγχου. Ο παρουσιαστής και δημοσιογράφος προσπαθούσε να τους ηρεμήσει και να κάνουν διάλογο αλλά αυτό στάθηκε μάταιο και σηκώθηκε και έφυγε από την εκπομπή του!
«Υπάρχει στιγμή που δεν πρέπει να αποχωρούν οι βουλευτές αλλά πρέπει να αποχωρούν και οι δημοσιογράφοι. Αδυνατώ να συνεχίσω με αυτό το ύφος της συζήτησης» είπε και έφυγε από το πλατό ο Γιώργος Παπαδάκης!
Ο συνεργάτης του, ο Γιώργος Γρηγοριάδης έδωσε πάσα στο επόμενο θέμα και όταν ο Γιώργος Παπαδάκης επέστρεψε δήλωσε: «Ένιωσα ότι από ένα σημείο και μετά δεν μπορούσα να παρακολουθήσω όχι να διευθύνω τη συζήτηση. Υπάρχουν κάποιοι από σας που λέτε να ζητήσουμε συγγνώμη από τους βουλευτές. Εγώ νιώθω την ανάγκη ότι συγγνώμη θα έπρεπε να μας ζητήσουν όλοι γιατί δεν τηρούν την τηλεοπτική λογική μιας συζήτησης πιστεύοντας ότι ανεβάζοντας τους τόνους αυτό μας συμφέρει γιατί φέρνει τηλεθέαση. Εγώ δεν ανήκω σε αυτή την κατηγορία ούτε το έχω επιδιώξει. Ένιωσα φοβερά άσχημα να παρακολουθήσω αυτό το θέμα».
Και ενοχλημένος, είπε: «Δεν γίνεται έτσι κύριοι. Εγώ αποχωρώ. Γιώργο μου, ανέλαβε σε παρακαλώ. Θέλω να ζητήσω συγγνώμη από τους τηλεθεατές αδυνατώ. Ίσως τα 42 χρόνια τηλεοπτικής εμπειρίας μου να μη με βοηθάνε να διευθύνω τη συζήτηση. Κάποιες φορές πρέπει να αποχωρούν και οι δημοσιογράφοι, όχι μόνο οι πολιτικοί. Θα ζητήσω συγγνώμη. Αδυνατώ να συνεχίσω με αυτό το πνεύμα και το ύφος της συζήτησης» και έφυγε!
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Στα 23 της χρόνια η σκοπεύτρια από τα Χανιά αγωνίζεται στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της. Και μπορεί, όπως παραδέχεται να έχει άγχος, αλλά στο τέλος κερδίζει η ακόμα μεγαλύτερη προσμονή της για τη μεγαλύτερη έως σήμερα αθλητική πρόκληση της ζωής της.