OΓιώργος Καπουτζίδηςμίλησε στους δημοσιογράφους για την εμπειρία του στον φετινό διαγωνισμό της Eurovision, για το νικητήριο τραγούδι αλλά και για το σεξιστικό σχόλιο που έλαβε στο Twitter και απάντησε δημοσίως.
Μιλώντας για τη νίκη της Ουκρανίας είπε: «Θεωρώ δίκαιη τη νίκη της Ουκρανίας. Οκ το τραγούδι αλλά μετρά και το συναίσθημα. Τους βλέπεις αυτούς τους ανθρώπους εκεί πάνω και χτυπά η καρδούλα σου, ξέρεις τι έχουν περάσει. Ξέρουμε και το σχολιαστή τους, ο οποίος ήταν σε καταφύγιο. Δεν γίνεται ψυχρά. Πολύς κόσμος συγκινήθηκε για αυτό είχε τόσο μεγάλη διαφορά στο televoting».
Σχετικά με το σεξιστικό σχόλιο που δέχθηκε, ανέφερε: «Δεν χρειάζεται να τα συζητάμε αυτά. Αυτά τα λέμε όταν τα λέμε κι αν τα αναλύουμε και πολύ, χάνει την αξία του».
Παράλληλα ο ίδιος σημείωσε πως ήταν η πιο δύσκολη Eurovision: «Να μην πω ψέματα ήταν η πιο δύσκολη Eurovision φέτος. Θέλω να ευχαριστήσω την Μαρία Κοζάκου γιατί δεν είναι δεδομένο ότι ο συνάδελφός σου θα σε βοηθά να δένεις τα κορδόνια ή να σου ανοίγει το μπουκάλι».
Η ΕΖΑ κινείται σε θετική, οικονομική τροχιά, αφήνει πίσω τις δυσκολίες του παρελθόντος, ανανεώνεται και γράφει νέες ιστορίες επιτυχίας, με ένα επιχειρηματικό μοντέλο που έχει αξία, προοπτική, αλλά είναι ταυτόχρονα και απολαυστικό