Στην Ιορδανία ταξίδεψαν, Κόνι Μεταξά και Μάριος Καπότσης, με την πρώτη να «γεμίζει» το προφίλ της στο Instagram με κοινά τους στιγμιότυπα.
Η τραγουδίστρια και ο αθλητής, βρέθηκαν στην ιστορική Πέτρα Ιορδανίας και η Κόνι Μεταξά μοιράστηκε με τους διαδικτυακούς φίλους της που ανέρχονται στους 318 χιλιάδες, μία σειρά από φωτογραφίες τους στη «ροδοκόκκινη» πόλη,με φόντο τον ναό του μνημείου Παγκόσμιας κληρονομιάς της Unesco, τους επισκέπτες και τις καμήλες.
Η Κόνι Μεταξά ποζάρει με ένα μακρύ φόρεμα σε θερμά χρώματα, όπως και η αρχαιολογική πόλη, ενώ ο σύζυγός της ντύθηκε πιο κάζουαλ με λευκό πουκάμισο και μακρύ παντελόνι, έχοντας ένα δουλάρι στο λαιμό του.
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Στα 23 της χρόνια η σκοπεύτρια από τα Χανιά αγωνίζεται στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της. Και μπορεί, όπως παραδέχεται να έχει άγχος, αλλά στο τέλος κερδίζει η ακόμα μεγαλύτερη προσμονή της για τη μεγαλύτερη έως σήμερα αθλητική πρόκληση της ζωής της.