Η Δανάη Μπάρκα, στη συνέντευξη που παραχώρησε στο περιοδικό OK!, μίλησε και για την προσωπική ζωή της και τι έχει αλλάξει λόγω του γεγονότος ότι είναι δημόσιο πρόσωπο.
Σε ερώτηση για τη δήλωσή της που έκανε ότι αισθάνεται να έρχεται κάτι καλό στην προσωπική της ζωή, η Δανάη Μπάρκα είπε: «Αυτό δεν πήγαινε σε έναν άνθρωπο. Περιέγραφε μια κατάσταση. Έπειτα από τρία χρόνια λανθασμένης διαχείρισης χρόνου, έμαθα ότι πρέπει να αφήνω χώρο και σε άλλα πράγματα εκτός από τη δουλειά».
Σχετικά με το αν η αναγνωρισμότητα την έβλαψε σε αυτό το κομμάτι, η παρουσιάστρια σχολίασε: «Δεν ξέρω αν την έβλαψε η αναγνωρισιμότητα ή η διαχείρισή της – είτε από μένα είτε από όσους έχω συναναστραφεί τα τελευταία χρόνια. Τα πράγματα έχουν δύο όψεις. Υπάρχουν στιγμές που έχω νιώσει ότι κάποιος με προσεγγίζει επειδή είμαι αναγνωρίσιμη. Μην ξεχνάς ότι μεγάλωσα σε ένα περιβάλλον με καλλιτέχνες, οπότε αντιλαμβανόμουν ποιος μπορεί να σε προσεγγίζει με δόλο».
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Στα 23 της χρόνια η σκοπεύτρια από τα Χανιά αγωνίζεται στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της. Και μπορεί, όπως παραδέχεται να έχει άγχος, αλλά στο τέλος κερδίζει η ακόμα μεγαλύτερη προσμονή της για τη μεγαλύτερη έως σήμερα αθλητική πρόκληση της ζωής της.