Με καταγωγή από τη Ρόδο, η Κωνσταντίνα Μιχαήλ παρακολουθεί τις εξελίξεις με τα πύρινα μέτωπα που καίνε το νησί και τις εικόνες καταστροφής από το νησί που προκαλούν σοκ.
Μέσω Instagram η ηθοποιός έκανε τη δική της ανάρτηση για τιη γενέτειρά της.
«Είχα πει να γιορτάσω φέτος τα γενέθλιά μου στην υπέροχη Ρόδο στην οποία γεννήθηκα και περπάτησα τα πρώτα βήματα της ζωής μου. Δεν τα κατάφερα και τι γιορτή να κάνω σε έναν τόπο που μάχεται και κλαίει πάνω από τις στάχτες του. Είναι ανώφελο ακόμα κι αυτό που γράφω αλλά η καρδιά μου ματώνει κι η ψυχή μου κι η σκέψη μου τρέχει κοντά σε αυτούς τους τόπους, στους ανθρώπους, στην καταπληκτική φύση, στα ζωάκια, στις περιουσίες, στα σπίτια, στα χωριά, στις γιαγιάδες, στους παππούδες, στα παιδιά που γεννιούνται και κάνουν τα πρώτα τους βήματα, όπως εγώ πριν πολλά χρόνια» έγραψε η Κωνσταντίνα Μιχαήλ.
Κι άλλοι άνθρωποι του καλλιτεχνικού χώρου με καταγωγή από το νησί της Ρόδου προχώρησαν σε παρόμοιες αναρτήσεις. Ο Τριαντάφυλλος, που έχει μιλήσει πολλές φορές για τον τόπο του με λόγια αγάπης, ανέβασε στα social media φωτογραφία με τον πυροσβέστη ξάδερφό του, Παναγιώτη, από τη στιγμή που προσπαθεί να σβήσει τη φωτιά.
«Εδώ βλέπετε τον ξάδερφο μου τον Παναγιωτη @sotirioupanagiotis χωρίς φόβο με παθος να έχει παλέψει για να σβήσει η φωτιά στη Ρόδο στο χωριό μου Απόλλωνα και παλεύει ακόμα ένας ήρωας όλοι οι πυροσβέστες με κίνδυνο να χάσουν την ζωή τους παλεύουν ακόμα εκεί στο νησί όλοι οι εθελοντές όλοι εσείς είσαστε οι αληθινοί ήρωες» έγραψε στη λεζάντα, ο τραγουδιστής.
Το διατροφικό όραμα του 21ου αιώνα είναι συνυφασμένο με την ιστορία πάθους, προσήλωσης και επιστημοσύνης της ΔΕΛΤΑ, που φέρνει στο τραπέζι μας ποιοτικά προϊόντα με ανεπανάληπτη γεύση και καλά μελετημένο διατροφικό προφίλ που γίνονται το στήριγμα της καθημερινής μας προσπάθειας για υγεία και ευεξία.
Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου προσφέρει online πτυχιακά και μεταπτυχιακά προγράμματα, ώστε οι φοιτητές να πραγματοποιούν τις σπουδές τους με τρόπο που διευκολύνει την καθημερινότητά τους