Νεκταρία Γιαννουδάκη: Έχω βιώσει εργασιακό μπούλινγκ, το αντιμετώπισα με κλάμα
Υπερασπίστηκα τον εαυτό μου, δήλωσε η ηθοποιός
Η Νεκταρία Γιαννουδάκη μίλησε για τη θέση της γυναίκας στις σύγχρονες κοινωνίες και τις κακοποιητικές συμπεριφορές στον καλλιτεχνικό χώρο.
Η ηθοποιός με αφορμή τη συμμετοχή της στη σειρά «Ψυχοκόρες» έδωσε συνέντευξη στο περιοδικό «Λοιπόν».
Για τη θέση της γυναίκας στο 2023 σε σχέση με την εποχή που διαδραματίζεται η σειρά, η ηθοποιός ανέφερε: «Αυτό είναι μια συζήτηση που μπορεί να κρατήσει πάρα πολλές ώρες. Θεωρώ ότι τα πράγματα δεν είναι ως όφειλαν να είναι το 2023. Υπάρχει εργασιακό bullying και όχι μόνο. Να πω και κάτι, όλες αυτές οι κοπέλες που σήμερα είναι εσωτερικές, άραγε τι περνάνε από τις πάμπλουτες κυρίες; Το εργασιακό είναι ένα τεράστιο θέμα και δεν άνοιξαν τα στόματά τους έτσι όπως θα έπρεπε. Τα άνοιξαν μόνο στον καλλιτεχνικό χώρο. Δεν έχουν αλλάξει λοιπόν πολλά πράγματα σήμερα και αυτό το αποδεικνύουν και οι γυναικοκτονίες και πάρα πολλά πράγματα. Είμαστε δυστυχώς πάρα πολύ πίσω».
Σε ερώτηση για το αν έχει βιώσει εργασιακό bullying, η ίδια απάντησε: «Ναι, φυσικά έχω βιώσει εργασιακό bullying. Το αντιμετώπισα με κλάμα και υπερασπίστηκα τον εαυτό μου. Και βάζω εδώ μια τελεία».
Κλείσιμο
Για το αν έχασε δουλειά ποτέ λόγω αυτού, η Νεκταρία Γιαννουδάκη δήλωσε: «Όλα στοιχίζουν στη ζωή. Κάποιες φορές λένε "αυτός γιατί άργησε να κάνει πράγματα;". Μπορεί να άργησε γιατί σιχάθηκε, γιατί μπήκε στη μαύρη λίστα. Μπορεί να άργησε για πολλούς λόγους».
Η MINOAN LINES προσφέρει πλέον καθημερινές προσεγγίσεις από και προς το λιμάνι του Αδάμαντα σε μόλις 3 ώρες και 50 λεπτά, συνδέοντας το νησί απευθείας με τον Πειραιά και το Ηράκλειο Κρήτης.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.