Ο Γιάννης Τσορτέκηςέδωσε συνέντευξη και μίλησε για τη σειρά «Maestro» και την πορεία του στην υποκριτική.
Ο ηθοποιός μίλησε στην εκπομπή «Ελένη» κι αρχικά, εξήγησε πώς διαχειρίζεται την αναγνωρισιμότητα.
«Μόνο ικανοποίηση νιώθω για την αναγνώριση που ήρθε από την τηλεόραση. Από την πρώτη στιγμή μέχρι και σήμερα. Καμία πόρτα δεν άνοιξε σε καμία δεύτερη στιγμή. Όλα τα πράγματα συμβαίνουν από μόνα τους, όπως πρέπει να συμβούν. Στις πρώτες δουλειές όχι μόνο δεν ζητούσα λεφτά, μου έδιναν και δεν έπαιρνα», είπε χαρακτηριστικά.
Συνέχισε λέγοντας: «Επειδή το αποτέλεσμα δεν μπορεί να εκτιμηθεί ως κάτι, αυτό που κάνουμε πάνω στη σκηνή, δεν έχει οικονομικό ισοζύγιο για να μπορέσει να ισορροπήσει. Δεν εκτιμάται ως κάτι. Με τράβαγε από μόνο του να το κάνω και το ακολουθούσα. Οπότε, έλυνα από άλλους τα της επιβίωσης για να μπορώ να ασχολούμαι με αυτό, σαν να τα έχω όλα λυμένα».
Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cyfaq9lmw4c9)
Κλείσιμο
Στην ερώτηση αν έχει σηκώσει ποτέ το τηλέφωνό του για να ζητήσει δουλειά, ανέφερε: «Δεν το έκανα ποτέ. Αισθανόμουν πάρα πολύ άσχημα να πάω να διεκδικήσω έναν ρόλο, τη στιγμή που αν κάποιος μου πρότεινε έναν ρόλο, όποιος κι αν ήταν αυτός, εγώ θα τον αποδεχόμουν, όπως κι έκανα. Το να πάω και να ζητήσω έναν ρόλο, αν μου τον έδιναν, είχα τρομερή αγωνία αν θα ανταποκρινόμουν. Οπότε δεν πήγαινα».
Όσο για το Maestro και την προβολή του στο Netflix, δήλωσε: «Μια τέτοια διάκριση είναι πολύ σημαντική, πρώτα από όλα για τον ίδιο τον Χριστόφορο, για όλους εμάς και ως χώρα. Η επιβράβευση που επιστρέφεται πίσω από αυτό, σε ισορροπεί και σε ησυχάζει. Αφού είπε ο Χριστόφορος ότι ο Χαράλαμπος επιστρέφει στο Maestro, θα γίνει. Στην τελευταία σκηνή έμεινα κάτω από το νερό πάνω από 40 λεπτά, χωρίς μάσκα. Το έκανα πρώτη φορά. Ήμουν δεμένος κάτω στο νερό με τα μάτια ανοιχτά, αλλά ένιωθα παντελώς ασφαλής».
Όλα όσα πρέπει να κάνουμε για να παραμείνουμε ενυδατωμένοι και ασφαλείς όταν οι θερμοκρασίες είναι ιδιαίτερα αυξημένες – Η σημασία της ποιότητας του νερού.
Η δεύτερη κατά σειρά δράση του φετινού προγράμματος (2024) πραγματοποιήθηκε μεταξύ 21 και 24 Ιουνίου στη Σαντορίνη, συγκεντρώνοντας από ακτές και βυθούς το διόλου ευκαταφρόνητο μέγεθος των 306,5 κιλών απορριμμάτων.
Το στρατηγικό πλάνο της Coca-Cola Τρία Έψιλον βασίζεται στον ψηφιακό και τεχνολογικό μετασχηματισμό, και στοχεύει στη βιωσιμότητα και την ενίσχυση της κοινωνίας.