Ο φετινός
νικητής του «Survivor» ήταν αυτό που κάποιος θα περιέγραφε ως αουτσάιντερ. Όχι μόνο στην βραδιά του τελικού αλλά γενικότερα. Ειδικά όταν έπρεπε να αγωνιστεί απέναντι στην τετράκις συμμετέχουσα και μία φορά νικήτρια, Κατερίνα Δαλάκα αλλά και έναν πολύ δυνατό παίκτη, τον Φάνη Μπολέτση. Ο
Ντάνιελ Νούρκα όμως όχι απλά νίκησε, αλλά πήρε την πρωτιά και το μεγάλο έπαθλο του ριάλιτι επιβίωσης με άνεση και με διαφορά.
Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d2ac2ljhqkgx)
Όταν νίκησε έσπευσε πρώτα και πάνω απ’ όλους να ευχαριστήσει τους γονείς του, χαρακτηρίζοντάς τους ως «οι πραγματικοί Survivors της ζωής». Ευχαρίστησε, επίσης, τους φίλους του και τον κόσμο που τον στήριξε, αλλά και τους συμπαίκτες του, που του συμπαραστάθηκαν στα δύσκολα. Δεν παρέλειψε φυσικά να μιλήσει και για εκείνον μετά από έξι μήνες προσπάθειας για την κατάκτηση της νίκης και φυσικά ενός μεγάλου χρηματικού επάθλου λέγοντας «Θέλω να δώσω ένα τεράστιο μπράβο στον εαυτό μου, που άντεξα».
Ποιος είναι ο Ντάνιελ Νούρκα
Ηθοποιός, με ντεμπούτο στην σειρά του Mega, «Συμπέθεροι από τα Τίρανα», ο νεαρός Ντάνιελ δεν ήταν ο παίκτης που στοιχημάτιζαν οι περισσότεροι, για τη νίκη. Μικρή καριέρα λόγω του νεαρού της ηλικίας και φειδωλές δηλώσεις σε κατά καιρούς συνεντεύξεις που έχει παραχωρήσει.
«Ο πατέρας μου ήρθε το 1997 στην Ελλάδα. Έναν χρόνο αφού γεννήθηκα. Ήρθε μόνος του για να κάνει τα χαρτιά και να βρει να τακτοποιηθεί και όλα αυτά. Μετά ήρθαμε εγώ, η αδερφή μου κι η μητέρα μου. Έχω ελληνική ταυτότητα, έχω πάει στρατό, υπηρέτησα τη μαμά πατρίδα και ψήφισα τώρα και τις δύο φορές. Υπάρχει μια ιδιαίτερη γραφειοκρατία στην Ελλάδα. Δηλαδή εγώ έχω φίλο μου αλβανικής καταγωγής, που έχει γεννηθεί εδώ πέρα, έχει μεγαλώσει εδώ και έχει πάει σχολείο εδώ. Δηλαδή έχει πάει μόνο τρεις φορές στην Αλβανία το παιδί και ακόμα δεν έχει ταυτότητα. Υπάρχει μια γραφειοκρατία έντονη και δύσκολη, από εκεί και πέρα όμως όποιος λαμβάνει ελληνική παιδεία και μόρφωση; Από τη στιγμή που εδώ ζω, έχω μεγαλώσει εδώ, γιατί να μην μπορώ να εκφράσω κι εγώ την άποψη μου σχετικά με τα κοινωνικά θέματα ή το οτιδήποτε; Ευτυχώς στο σχολείο είχα πέσει με πολύ καλά παιδιά. Δηλαδή ήταν μια ανοιχτή αγκαλιά. Μόνο στην 5η και την 6η δημοτικού, που άλλαξα σχολείο, θυμάμαι ότι ήταν ένα καινούργιο περιβάλλον πάλι και ήταν λίγο πιο ιδιότροπα αυτά τα δύο χρόνια».