Ξεκίνησε σήμερα τη λειτουργία του το υποβρύχιο μουσείο της Αλοννήσου, παρουσία της υπουργού Πολιτισμού Λίνας Μενδώνη. Αρκετοί οι «επώνυμοι» στα εγκαίνια και ανάμεσά τους ο Σάκης Ρουβάς, ως επίσημος προσκεκλημένος του Περιφερειάρχη Θεσσαλίας Κώστα Αγοραστού, η ηθοποιός Μιμή Ντενίση κ.ά.
Ο δημοφιλής καλλιτέχνης μάλιστα, ο οποίος είναι γνωστός για την αγάπη του στα σπορ, «βούτηξε» και ο ίδιος στα εγκαίνια του πρώτου υποβρύχιου μουσείου στην Ελλάδα, μαζί με άλλους δύτες, για να κόψει την κορδέλα του υποβρύχιου μουσείου. Πρόκειται για το αρχαιότερο επισκέψιμο εμπορικό ναυάγιο στον κόσμο, πλοίου που βυθίστηκε το 425 π.Χ.
Δείτε βίντεο και φωτογραφίες από τα εγκαίνια, από το onlarissa και energospolitis.gr:
Κλείσιμο
Στις φωτογραφίες παρακάτω, ο Σάκης Ρουβάς αποβιβάζεται από το σκάφος της Εφορείας Εναλίων Αρχαιοτήτων στο λιμανάκι της Στενής Βάλας στην Αλόννησο, μετά τη δοκιμαστική βουτιά στο υποβρύχιο μουσείο της Περιστέρας, που έγινε χθες.
Με το CHAMPION JET 2 της SEAJETS μπορείς να επισκεφτείς διαδοχικά Σέριφο, Σίφνο και Μήλο πιο γρήγορα από ποτέ, και να έχεις μια μοναδική ταξιδιωτική εμπειρία.
Ο δρόμος για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού είχε πολλά εμπόδια, όμως τέσσερις σπουδαίοι αθλητές με την bwin στο πλευρό τους θα είναι εκεί να απολαύσουν το ταξίδι. Καλή επιτυχία Άννα, Δώρα, Απόστολε, Ελίνα!