Για το κίνημα #MeToo και τους συναδέλφους της που κατηγορούνται για σεξουαλικά αδικήματα μίλησε η Αιμιλία Υψηλάντη.
Η ηθοποιός παραχώρησε συνέντευξη στην εκπομπή Πρωινό και μεταξύ άλλων αναφέρθηκε στον «φόβο», που κατά την γνώμη της είναι το βασικό πρόβλημα.
«Ο φόβος είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα και όχι η βία. Η βία γεννιέται μέσα από τον φόβο. Όποιος δεν έχει δύναμη, το αναπληρώνει αυτό με βίαιη συμπεριφορά. Οι γυναίκες, επειδή το βλέπουν και το ξέρουν αυτό, τους λυπούνται τους βίαιους συντρόφους τους και γίνονται δυο φορές σκλάβες», δήλωσε αρχικά.
Στην συνέχεια, αναφέρθηκε στους ηθοποιούς που κατηγορούνται. Για τον Δημήτρη Λιγνάδη δήλωσε: «Ο Λιγνάδης ήταν συνεργάτης μου. Σαν ηθοποιό τον θεωρώ πολύ καλό και σαν σκηνοθέτη. Συνεργάστηκα πολύ καλά μαζί του, αλλά δεν θέλω να βάλω τον εαυτό μου να αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα. Εδώ είναι η Δικαιοσύνη κι εκείνη θα αποφανθεί. Θα ήταν καλό να μην λέγονται δημόσια τα "ναι μεν, αλλά...", γιατί δημιουργούνται συγχύσεις».
Για τονΓιώργο Κιμούλη και την περίπτωσή του, η Αιμιλία Υψηλάντη ανέφερε: «Είναι μία διαφορετική περίπτωση, μην τα μπλέκουμε. Είναι ένας άνθρωπος που θα μπορούσε κάποιος να πει ότι "υπ’ ευθύνη σας θα πάτε να ταλαιπωρηθείτε φρικτά πάνω στην σκηνή". Δεν είναι όμως, κακουργηματικού χαρακτήρα η πίεση και η ψυχολογική βία που ασκεί, τουλάχιστον για εμένα. Δεν ξέρω πως έχει φερθεί αλλού».
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.