Η Σοφία Μουτίδου η γνωστή ηθοποιός και YouTuber πιστή στο ραντεβού της με τους διαδικτυακούς της φίλους ανέβασε στο κανάλι της στο YouTube ένα βίντεο που με τίτλο «Ανθρωποφαγία. Η νέα τάση».
Η ηθοποιός ξεκινώντας να μιλάει προς το κοινό της ξεκαθάρισε ότι τα λεγόμενά της θα ενοχλήσουν πολλά άτομα πιθανότατα να «αποχωρήσουν» από το κανάλι της.
Επηρεασμένη από τα γεγονότα των τελευταίων ημερών αναφέρθηκε στο πώς στη σημερινή εποχή οι άνθρωποι μέσω του διαδικτύου «τρώμε» την σάρκα του άλλου προκειμένου να τον εκδικηθούμε ενώ μίλησε και το cancel culture.
Η ηθοποιός αναφέρθηκε και στα unfollow που τις τελευταίες μέρες πέφτουν βροχή λέγοντας πως αν και πολλοί της είπαν ότι έπρεπε να κάνει unfollow τον Λιγνάδη μετά τις εξελίξεις του ελληνικού #MeToo η ίδια δεν το έκανε, ενώ σύμφωνα με την ίδια ποτέ δεν έκανε unfollow κάποιον ή κάποια. Αντιθέτως, επέλεξε απλώς να μην τον/την παρακολουθεί.
Μιλώντας για το cancel culture η ηθοποιός αναφέρθηκε σε γενικά προβλήματα που αντιμετωπίζει η κοινωνία και την αντιμετώπιση από τον περίγυρο, ενώ κάλεσε το κοινό της να ασχοληθεί περισσότερο με αυτά τα ζητήματα και να αφήσει την «ακύρωση» για την δικαιοσύνη.
Τέλος άφησε αιχμές για ηθοποιούς που εμπλέκονται στο ελληνικό #MeToo, αλλά ακόμη δεν έχει γίνει γνωστό το όνομά τους, καθώς κανένα θύμα δεν τους έχει καταγγείλει.
«Αυτή τη στιγμή πολλοί από το #MeToo δεν έχουν βγει στη φόρα. Απ’ τον κύκλο μας ξέρουμε ποιοι είναι. Δεν μιλάει κανείς. Και δε μιλάει κανείς, γιατί δεν έχει χτυπηθεί κάποιος. Αν μία γυναίκα γυρίσει και πει είναι και ο τάδε που μας γ** χρόνια, όλοι αυτοί που τον καλούν τον τάδε τώρα στις εκπομπές τους θα στραφούν εναντίον του», είπε χαρακτηριστικά.
Δείτε όλο το βίντεο που ανέβασε η Σοφία Μουτίδου στο κανάλι της στο Youtube
Τα σχόλια για το βίντεο της Σοφίας Μουτίδου
Το βίντεο και τα λεγόμενα της Σοφίας Μουτίδου σχολιάστηκαν από το Πρωινό με τον Γιώργο Λιάγκα να τοποθετείται σχετικά: «Επειδή καλούσαμε και όλους όσοι έχουν εμπλακεί, δεν γνωρίζαμε όταν τους καλούσαμε. Και για να σας προβοκάρω, θεωρώ λάθος για τον Φιλιππίδη, τον Κιμούλη, τον Λιγνάδη -δεν συγχέω τις περιπτώσεις-, που όλοι έχουν να πουν και μία αρνητική ιστορία γι’ αυτούς για να συμμετάσχουν στο #metoo. Αφού τις ήξεραν όλοι, γιατί δεν έβγαιναν τότε να τις πουν; Ή στο τέλος τέλος γιατί δεν σιωπούσαν; Και ξαφνικά ανοίγουν όλοι και τους βρίζουν; Ακόμα και κάποιοι που δεν τους ήξεραν; Κι αυτό εμένα μου κάνει αλγεινή εντύπωση. Εγώ πάντως μία φωτογραφία με τον Φιλιππίδη δεν την έχω κατεβάσει. Ήταν πριν πέντε χρόνια. Δεν την κατέβασα, πήγα και τον είδα σε μία πρεμιέρα. Αν κατεβάσω τη φωτογραφία δηλαδή δεν πήγα να τον δω;».
Με το CHAMPION JET 2 της SEAJETS μπορείς να επισκεφτείς διαδοχικά Σέριφο, Σίφνο και Μήλο πιο γρήγορα από ποτέ, και να έχεις μια μοναδική ταξιδιωτική εμπειρία.
Ο δρόμος για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού είχε πολλά εμπόδια, όμως τέσσερις σπουδαίοι αθλητές με την bwin στο πλευρό τους θα είναι εκεί να απολαύσουν το ταξίδι. Καλή επιτυχία Άννα, Δώρα, Απόστολε, Ελίνα!