O Μάριος Λιόλιος ήταν ο παίκτης που θα μείνει εκτός της τελικής 9αδας του MasterChef, καθώς το πιάτο του είχε περισσότερα λάθη από αυτό της Καλλιόπης Μπεζαντέ, στη μεταξύ τους... μάχη για την παραμονή στο ριάλιτι μαγειρικής.
H κόκκινη ομάδα ήταν αυτή που δέχθηκε βαριά ήττα στην ομαδική δοκιμασία και τα μέλη της έπρεπε να καταλογίσουν ευθύνες και να ψηφίσουν τους υποψήφιους προς αποχώρηση.
Ο Παναγιώτης Κουμουνδούρος εξαιρέθηκε από τη δοκιμασία καθώς κατείχε την κάρτα ασυλίας, όπως κι ο Γιάννος Σδούγκας που κέρδισε στην δοκιμασία ασυλίας, με τους δυο υποψήφιους προς αποχώρηση να είναι οι Καλλιόπη Μπεζαντέ κι Μάριος Λιόλιος.
Κλείσιμο
Οι δύο παίκτες διαγωνίστηκαν κλήθηκαν να αντιγράψουν με ακρίβεια ένα πιάτο του καταξιωμένου σεφ Δημήτρη Παμπρόρη με λαβράκι ψημένο με καρύδα - Κρέμα κουνουπίδι / σάλτσα κακάο / burger με ψωμάκι ατμού με κροκέτα λαβράκι και aioli από χαβιάρι.
Πρώτα, ανακοινώθηκε η βαθμολογία για το πιάτο του Μάριου, με τον παίκτη να συγκεντρώνει 28 πόντους. Η Καλλιόπη κατάφερε να ξεπεράσει τον συμπαίκτη της για μόλις για δύο βαθμούς και να παραμείνει στο "MasterChef", σε αντίθεση με τον συμπαίκτη της που έπρεπε να αποχαιρετήσει.
«Να ευχαριστήσω τους ανθρώπους που δουλέουν στη λάντζα και μας βοηθούν αλλά και εσάς τους κριτές. Είμαι γεμάτος. Η πρώτη ομαδική ήταν η καλύτερή μου στιγμή. Θα μου λείψουν πολλά, αλλά και τίποτα. Τι να πω στον Πανούλη; Δεν θέλω να στεναχωριέται. Θέλω να πω σε όλυς να κοιτάξουν τον εαυτό τους. Θα τα πούμε έξω από εδώ», δήλωσε ο Μάριος στους κριτές, με τους συμπαίκτες και φίλους του να είναι ιδιαίτερα συγκινημένοι.
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.
Πάρο, Μήλο, Μύκονο, Νάξο, Σέριφο, Σίφνο; Όπου και όσο μακριά και αν ταξιδεύεις αυτό το καλοκαίρι, υπάρχει ένας απίστευτα πιο γρήγορος, πιο άνετος και πιο συναρπαστικός τρόπος για τα προσεγγίσεις.