Ο καλλιτέχνης και η σύζυγός του ήταν καλεσμένοι στην εκπομπή «Βreakfast@Star». Κατά τη διάρκεια της συζήτησης, ο Μαυρίκιος Μαυρικίου δεν δίστασε να μιλήσει με ονόματα, για εκείνους που τον έχουν «πληγώσει» όπως είπε, με τα αιχμηρά τους σχόλια για τον έρωτα του ίδιου με την Ιλάειρα.
Ανάμεσα σε όσους ανέφερε, ήταν ο Λάμπρος Κωνσταντάρας, ο Στέφανος Κωνσταντινίδης και τέλος, ο Κώστας Τσουρός, με τον οποίο όπως είπε, ήταν και φίλοι.
«Θυμάμαι τον Λάμπρο Κωνσταντάρα να χτυπιέται στο πάνελ της εκπομπής που είναι και να λέει "μα, γιατί τη φιλάει μπροστά στην κάμερα;"», είπε αρχικά ο Μαυρίκιος Μαυρικίου.
Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cpch9glswsl5)
Κλείσιμο
«Θυμάμαι τον Στέφανο Κωνσταντινίδη να σχολιάζει άσχημα. Με καμία εκπομπή δεν έχω πρόβλημα, απλά είναι συγκεκριμένοι άνθρωποι που κατά καιρούς με έχουν απογοητεύσει, με έχουν στεναχωρήσει και με έχουν πληγώσει», συνέχισε.
Τέλος, μίλησε για τον Κώστα Τσουρό, με τον οποίο τον συνέδεε μια στενή φιλία. «Ήμασταν φίλοι, μέχρι τη στιγμή που ξεκίνησε να σχολιάζει αρνητικά τον έρωτά μου με την Ιλάειρα. Δεν καταλαβαίνω, γιατί πρέπει να φιμώσω αυτό που αισθάνομαι. Του έστειλα μήνυμα και του είπα "τι πρόβλημα υπάρχει;" και βγήκε την επομένη μέρα στον αέρα για να το πουλήσει όλο αυτό, αντί να μου στείλει ένα μήνυμα όπως του έστειλα κι εγώ. Και το είπε δημόσια στον αέρα ότι "ο Μαυρίκιος μου έστειλε μήνυμα και μου ζήτησε τον λόγο"», είπε κλείνοντας.
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Στα 23 της χρόνια η σκοπεύτρια από τα Χανιά αγωνίζεται στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της. Και μπορεί, όπως παραδέχεται να έχει άγχος, αλλά στο τέλος κερδίζει η ακόμα μεγαλύτερη προσμονή της για τη μεγαλύτερη έως σήμερα αθλητική πρόκληση της ζωής της.