Στη Μητρόπολη Αθηνών πραγματοποιήθηκε το πρωί του Σαββάτου 22 Απριλίου η κηδεία της Κατερίνας Χέλμη.
Συγγενείς, φίλοι, αλλά και αρκετοί καλλιτέχνες για το τελευταίο «αντίο» στην αείμνηστη ηθοποιό, που έφυγε από τη ζωήτο απόγευμα του Μεγάλου Σαββάτου σε ηλικία 83 ετών.
Μεταξύ των καλλιτεχνών που έδωσαν το «παρών» ήταν οι: Άννα Φόνσου, Σπύρος Μπιμπίλας, η Ευδοκία Ρουμελιώτη, η Μαίρη Βιδάλη.
Το «παρών» έδωσε και ο υφυπουργός Σύγχρονου Πολιτισμού, Νικόλας Γιατρομανωλάκης.
Η Κατερίνα Χέλμη υποδύθηκε, μεταξύ άλλων, την αντίζηλο της Αλίκης Βουγιουκλάκη στην ταινία «Η αγάπη μας» και έμεινε στην ιστορία για την ατάκα «Τσακίσου».
Την είδηση έκανε γνωστή η σκηνοθέτις Πέτρα Τερζή.
RIP Κατερίνα Χέλμη, σε ευχαριστώ για τη φιλία σου και τα διδάγματα σου. Είχες Αξιοπρέπεια, ήθος, ευθύτητα, βαθια σκέψη,...
Η πρώτη της εμφάνιση στον κινηματογράφο πραγματοποιήθηκε το 1957 στην ταινία Μπαρμπαγιάννης ο κανατάς αλλά η μεγαλύτερή της επιτυχία είναι Τα κόκκινα φανάρια, όπου είπε την ατάκα «Μην φύγεις, Ντόρη, θα φαρμακωθώ».
Κατά τη διάρκεια της σταδιοδρομίας της πήρε μέρος σε περισσότερες από 25 ταινίες και σε 4 τηλεοπτικές σειρές. Ασχολήθηκε επίσης με την συγγραφή αρκετών βιβλίων.
Σύζυγός της ήταν ο καθηγητής και ακαδημαϊκός Κωνσταντίνος Σβολόπουλος. Σε αντίθεση με τον σύζυγό της Κωνσταντίνο Σβολόπουλο, ο οποίος ήταν στενός φίλος του Κωνσταντίνου Καραμανλή και διευθυντής του Ιδρύματος Καραμανλή, η Κατερίνα Χέλμη δραστηριοποιήθηκε πολιτικά στο ΠΑΣΟΚ, ως μέλος της Επιτροπής Συνδικαλιστικού Επιστημόνων-Καλλιτεχνών. Στις δημοτικές εκλογές του 1994, εκλέχθηκε δημοτική σύμβουλος του Δήμου Αθηναίων με την παράταξη του Θεόδωρου Πάγκαλου.
Τα προϊόντα Knorr Professional της Unilever Food Solutions στηρίζουν τους επαγγελματίες της εστίασης ώστε να μαγειρεύουν με ακόμα περισσότερες δυνατότητες.