Η
Άμπερ Χερντ επέστρεψε στη δημόσια ζωή με την εμφάνισή της στο
Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Ταορμίνας στην Ιταλία, καθώς πραγματοποιήθηκε η παγκόσμια πρεμιέρα της νέας της ταινίας «In The Fire», του Κόνορ Άλιν.
Η Χερντ πρωταγωνιστεί ως μια Αμερικανίδα ψυχίατρος που ταξιδεύει σε μια απομακρυσμένη φυτεία στην Κολομβία τη δεκαετία του 1890 για να θεραπεύσει ένα διαταραγμένο αγόρι και βρίσκεται σε έναν πόλεμο της επιστήμης εναντίον της θρησκείας με τον τοπικό ιερέα, ο οποίος πιστεύει ότι το παιδί είναι δαιμονισμένο από τον διάβολο.
Η ηθοποιός ανέβηκε στη σκηνή πριν από την παγκόσμια πρεμιέρα με φόντο το αρχαίο ελληνικό αμφιθέατρο της Ταορμίνας το βράδυ του Σαββάτου. Μαζί της ήταν ο Άλιν και τα μέλη του καστ Εδουάρδο Νοριέγα και Λουκά Καλβάνι, στην πρώτη της εμφάνιση μετά την ταινία «Gully» στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Tribeca το 2019.
Δείτε τις φωτογραφίες
«
Δεν τις κάνεις για τα λεφτά, τις κάνεις επειδή τις αγαπάς», δήλωσε η ηθοποιός, όταν ρωτήθηκε για τη διαφορά μεταξύ μιας ανεξάρτητης παραγωγής και ενός blockbuster του Χόλιγουντ.
«
Τις κάνεις επειδή αγαπάς την ιστορία, αγαπάς τους ανθρώπους και θέλεις να είσαι μέρος αυτής της εμπειρίας και να είναι κάτι που μπορούν να βιώσουν και άλλοι άνθρωποι», πρόσθεσε.
Η προώθηση της ταινίας πέφτει έναν χρόνο αφότου η ηθοποιός έχασε από τον Τζόνι Ντεπ σε δίκη για δυσφήμιση σχετικά με το κύριο άρθρο της στην Washington Post στο οποίο περιέγραφε τον εαυτό της «
ως δημόσιο πρόσωπο που εκπροσωπεί την ενδοοικογενειακή κακοποίηση».
Η ηθοποιός διατηρεί σχετικά χαμηλό προφίλ μετά την πολύκροτη δίκη και την ετυμηγορία και φέρεται να χτίζει μια νέα ζωή στην Ισπανία.