Ο Γιώργος Πολίτης, συγγραφέας του μυθιστορήματος «Το προξενιό της Ιουλίας» (εκδόσεις Ψυχογιός), μίλησε για πρώτη φορά για το βιβλίο που ενέπνευσε τη νέα, δραματική σειρά εποχής του Alpha.
«Είναι μεγάλη χαρά για μένα που καταφέρνω να δω εκείνα που έγραψα, να ενσαρκώνονται από ένα τόσο όμορφο καστ ηθοποιών. Και η Ευγενία Ξυγκόρου που θα υποδυθεί την αγαπημένη μου Ιουλίτσα αλλά και ο ρόλος της Χάδως που είναι ένας ρόλος πολύ απαιτητικός, είναι η κακιά της παρέας. Θεωρώ ότι το πρόσωπο της Άννας Μάσχα αποδίδει απόλυτα, μα απόλυτα εκείνο το οποίο φανταζόμουνα», είπε ο Γιώργος Πολίτης.
Και σχετικά με την πρώτη εικόνα της σειράς από το trailer, πρόσθεσε: «Δεν το χορταίνω, το τρέιλερ είναι εθιστικό».
Δείτε τη συνέντευξη
Κλείσιμο
Για το ενέπνευσε το θέμα του βιβλίου, απάντησε: «Σε μια εκδρομή που είχα κάνει στη Λάρισα, μια μεγάλη γυναίκα μου είπε την ιστορία ενός προξενιού που έγινε στην περιοχή της. Δηλαδή, ότι ένα μικρό κορίτσι δόθηκε για γάμο χωρίς τη θέλησή του σε έναν μεγάλο άνθρωπο επειδή ήταν πλούσιος και κακοπέρασε. Ήταν η βάση που πάτησε το μυθιστόρημα».
Στην κάμερα της εκπομπής «Super Κατερίνα», μίλησε ακόμη και για τα έθιμα γάμου εκείνης της εποχής τα οποία αναφέρονται στις σελίδες του βιβλίου.
«Πριν τον γάμο και αφού έλεγαν το "ναι" ο γαμπρός και η νύφη, γινόταν η λεγόμενη "φατούρα", ήταν το συμβόλαιο. Έγραφαν οι συγγενείς το τι θα προσφέρει η νύφη ή το τι θα φέρει η νύφη στο νέο της σπιτικό, δυο μεγάλα μπρίκια, ένα μικρό μπρίκι, πόσες κατσαρόλες. Μετά μαζευόταν η "αντιπροσωπεία" του γαμπρού έβαζε κάτω τα πράγματα, έπαιρνε τη “φατούρα” και τσέκαρε ό,τι είχαν συμφωνήσει, να έρθουν όλα στην εντέλεια», ανέφερε.
Τέλος εξομολογήθηκε ότι και ο ίδιος έχει παντρευτεί με προξενιό.
«Το προξενιό της Ιουλίας» έρχεται στο νέο πρόγραμμα του Alpha.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town