Το προξενιό της Ιουλίας - Δημήτρης Αλεξανδρής: «Ο Στασινόπουλος έχει βαθιά αίσθηση δικαίου»
«Είναι ένας χαρακτήρας που έχει, βέβαια, και τις σκοτεινές πλευρές και τους διχασμούς του» δήλωσε ο ηθοποιός
Έναν θετικό χαρακτήρα με καθαρότητα – όπως λέει ο ίδιος - ήθελε να ενσαρκώσει τη νέα σεζόν ο ηθοποιός Δημήτρης Αλεξανδρής και αυτά τα χαρακτηριστικά φαίνεται ότι τα βρήκε στον Κωστή Στασινόπουλο, στο «Προξενιό της Ιουλίας».
Ο Στασινόπουλος είναι ο διοικητής Χωροφυλακής της Λάρισας που φέρει το βαθμό του ταγματάρχη. Είναι άνθρωπος του καθήκοντος, σοβαρός που του αρέσει να έχει εξουσία και κύρος, αλλά, δεν τα έχει καταχραστεί ποτέ.
«Ο Κωστής Στασινόπουλος πιστεύει στον νόμο, στην οικογένεια, στον κοινωνικό ιστό. Είναι αφοσιωμένος στη δουλειά του και έχει βαθιά αίσθηση δικαίου. Κατάγεται από εργατική οικογένεια και καταφέρνει να γίνει διοικητής. Ζει μια επιτυχημένη, ευτυχισμένη θα έλεγα ζωή. Νιώθει ικανοποιημένος από τη ζωή του αφού ό,τι θέλησε έχει καταφέρει να το αποκτήσει. Είναι ένας χαρακτήρας που έχει, βέβαια, και τις σκοτεινές πλευρές και τους διχασμούς του και δε θα λείψουν και οι δοκιμασίες», είπε ο Δημήτρης Αλεξανδρής.
Η σειρά παρουσιάζει κάποια δυσκολία καθώς αναφέρεται σε περασμένες εποχές κάτι που απαιτεί ψάξιμο, έρευνα και ιδιαίτερη φροντίδα από τον ίδιο, αλλά αυτό είναι κάτι που τον ιντριγκάρει.
Κλείσιμο
Σχετικά με το πώς προσεγγίζει τους ρόλους του, ο ηθοποιός απάντησε: «Εμβαθύνοντας σε κάθε χαρακτήρα βάζουμε τα όνειρα και τους εφιάλτες μας. Προσπαθούμε να αποκτήσει κάτι από εμάς. Εξαρτάται κάθε φορά η προσέγγιση από τον τρόπο που βλέπεις και αντιμετωπίζεις τη ζωή».
Και πρόσθεσε: «Θέλω να αγαπηθεί η σειρά και οι ήρωές της. Να ταυτιστεί ο θεατής με τις αγωνίες των χαρακτήρων, να ανακαλύψει πτυχές του εαυτού του σε αυτούς».
Η σειρά «Το προξενιό της Ιουλίας» είναι εμπνευσμένη από το ομότιτλο μυθιστόρημα του Γιώργου Πολίτη (εκδόσεις Ψυχογιός). Το σενάριο υπογράφει ο Νίκος Απειρανθίτης και την σκηνοθεσία ο Νίκος Κρητικός, σε παραγωγή Διονύση Παναγιωτάκη – Primavisione.
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Στα 23 της χρόνια η σκοπεύτρια από τα Χανιά αγωνίζεται στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της. Και μπορεί, όπως παραδέχεται να έχει άγχος, αλλά στο τέλος κερδίζει η ακόμα μεγαλύτερη προσμονή της για τη μεγαλύτερη έως σήμερα αθλητική πρόκληση της ζωής της.