Η
Τέιλορ Σουίφτ κατάφερε να κάνει τη Universal Pictures να επισπεύσει την κυκλοφορία της ταινίας της, «Τhe Exorcist: Believer», για τις 6 Οκτωβρίου.
Συγκεκριμένα, η τραγουδίστρια ανακοίνωσε ότι η ταινία για την τρέχουσα συναυλία της, με τίτλο «Taylor Swift: The Eras Tour», θα κάνει πρεμιέρα την Παρασκευή 13 Οκτωβρίου.
Η επιρροή της τραγουδίστριας στο κοινό που ανυπομονεί να καταναλώσει οποιοδήποτε προϊόν βγάζει, έκανε τους παραγωγούς του «Exorcist: Believer» να αλλάξουν τη στρατηγική κυκλοφορίας τους, προκειμένου να ελαχιστοποιήσουν τις επιπτώσεις στις πωλήσεις εισιτηρίων της αναμενόμενης ταινίας τρόμου.
Ο Τζέισον Μπλουμ, ο επικεφαλής του «Blumhouse», ήταν ο απεσταλμένος του στούντιο που ανακοίνωσε την κίνηση αυτή στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης υποκλινόμενος στη Σουίφτ λέγοντας:
«Κοίτα τι με ανάγκασες να κάνω (σ.σ. αναφορά στο τραγούδι της «Look What You Made Me Do». Το «Τhe Exorcist: Believer» μεταφέρεται για τις 6/10/23» και ακολούθησε το hashtag #TaylorWins.
Σύμφωνα με δημοσίευμα του «Deadline», η προπώληση για το «Taylor Swift: The Eras Tour» έχει ξεπεράσει τα 10 εκατομμύρια δολάρια λίγες ώρες αφότου η AMC ξεκίνησε την πώληση.
Μάλιστα, η ταινία έσπασε το ρεκόρ για τα εισιτήρια σε προπωλήσεις σε μία ημέρα με 26 εκατομμύρια δολάρια, ξεπερνώντας ταινίες όπως το «Avengers: Endagame» και το «Spider - Man: No Way Home».
Οι θαυμαστές που συνέρρευσαν στην ιστοσελίδα της AMC για να αγοράσουν εισιτήρια ανάγκασαν την ιστοσελίδα να δημιουργήσει μια ουρά αναμονής προκειμένου να έχουν πρόσβαση στην προπώληση.