Το «Maestro» έχει «ταξιδέψει» σε πολλές χώρες εκτός Ελλάδας και έφτασε ως το Χόλιγουντ. Η Ντέμι Μουρ παρακολούθησε τη σειρά του Χριστόφορου Παπακαλιάτη και ενθουσιάστηκε από το πρότζεκτ.
Το πρωί της Τρίτης 12 Σεπτεμβρίου, η Σταματίνα Τσιμτσιλή αποκάλυψε στον «αέρα» του «Happy Day», ότι πληροφορήθηκε πως η διάσημη σταρ του θέλει να γνωρίσει τον Έλληνα σκηνοθέτη από κοντά, γιατί «είδε το Maestro στο Netflix κι έχει ενθουσιαστεί», όπως είπε.
Το επόμενο βήμα της παρουσιάστριας ήταν να επικοινωνήσει με τον Χριστόφορο Παπακαλιάτη. Εκείνος της είπε ότι θα βρίσκεται στο νησί το διάστημα που θα είναι και η Ντέμι Μουρ εκεί, οπότε και συναντήθηκαν.
Στιγμιότυπο από τη συνάντησή τους, προβλήθηκε στην εκπομπή.
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.