![Άλκηστις Πρωτοψάλτη: Αντιδράσεις στα social media για τη συναυλία της στον Βόλο και τη φωτογραφία με τον Αχιλλέα Μπέο](https://i1.prth.gr/images/360x203/files/2023-12-17/protopsalti-mpeos.jpg)
![Νόσος Lyme: Πώς μεταδίδεται η νόσος από την οποία πάσχει ο Αλέξις Οχάνιαν, σύζυγος της Σερένα Γουίλιαμς](https://i1.prth.gr/images/488x275/files/2024-07-17/serena.jpg)
Μέσω Instagram, έγραψε το μεσημέρι της Δευτέρας 18 Δεκεμβρίου: «Ο Βόλος είναι μια πόλη που αγαπώ και επισκέπτομαι ανελλιπώς 45 χρόνια ! Είναι μία από τις πιο σημαντικές πόλεις της χώρας μας. Έχω μία ιδιαίτερη σχέση με το κοινό του Βόλου και αυτή με έφερε πιο κοντά του αυτές τις γιορτινές μέρες επ ευκαιρία των εκδηλώσεων του ανακαινισμένου Θεάτρου "Βαγγέλης Παπαθανασίου", του σπουδαίου φίλου -συνθέτη που δόξασε την Ελλάδα διεθνώς μέσα από τη μουσική του και το οποίο διευθύνει ο άξιος ηθοποιός Δημήτρης Πιατάς.
Η συμμετοχή μου στις εκδηλώσεις με προβλημάτισε πάρα πολύ λόγω των τελευταίων γνωστών δηλώσεων του Δημάρχου.Έστειλα επιστολή ακύρωσης της συναυλίας. Όμως σε δεύτερη σκέψη και αφού ήρθα σε επαφή μαζί του αποφάσισα να την πραγματοποιήσω γιατί δεν έφταιγε σε τίποτα ο κόσμος μιας ταλαιπωρημένης πόλης.
Σαφώς δηλώνω όπως δήλωσα και στον ίδιο ότι διαφωνώ με τις απόψεις του και με τον τρόπο που τις εκφράζει . Έτσι έγινε η συναυλία ,γιατί αυτό που με συνδέει με το κόσμο είναι το τραγούδι που υπηρετώ πιστά και αδιαπραγμάτευτα.
ΥΓ.Ακόμα και αυτούς που διαφωνούν με την απόφαση μου να πραγματοποιήσω τη συναυλία τους κατανοώ και τους σέβομαι.Η ζωή κυλάει με δύσκολες αποφάσεις .Στο μοναχικό μου δρόμο έχω επιλέξει να τις παίρνω μόνη μου και να αναλαμβάνω την ευθύνη.
Σας εύχομαι Καλές Γιορτές με Υγεία ,Ειρήνη και
Αγάπη.
Η ανάρτηση του Αχιλλέα Μπέου
Ο δήμαρχος, Αχιλλέας Μπέος, έκανε μία ανάρτηση στο Facebook για να ευχαριστήσει τη γνωστή ερμηνεύτρια, γράφοντας: «Μια μεγάλη φωνή, μια εξαιρετική καλλιτέχνιδα, της Alkistis Protopsalti, με την οποία έχουμε μια γνωριμία που την χαρακτηρίζουν αμοιβαία εκτίμηση και σεβασμός από τα χρόνια της συνεργασίας μας στο Ρόδον, είχα την χαρά να απολαύσω απόψε μαζί με εκατοντάδες Βολιώτες, στο κόσμημα της πόλης μας, το Δημοτικό μας Θέατρο».
#Πρωτοψαλτη Άλκηστη ,η έκφραση χοντρή σε ενοχλούσε & την αφαιρεσες από το λεξιλόγιο σου,οι εκφράσεις που εκστομίζει ο Μπεος για τους ομοφυλόφιλους δε σε ενοχλούν;;;
— FGK (@FGKPARGA) December 16, 2023
Απογοήτευση!!! pic.twitter.com/fcjWCbz8p8
Εμείς είμασταν τόσο ηλίθιοι τόσα χρόνια και δεν τους είχαμε πάρει χαμπάρι
— Χειμωνίτσα⛈️🌪️🌨️⚡🌬️☔ (@_ufo_ufo_) December 15, 2023
ή αυτοι κρύβονταν τόσο καλά και δεν τους καταλαβαίναμε;#πρωτοψαλτη 🖐️🖐️🖐️ https://t.co/jJBgO4C0Wb
Μπράβο (not),στην πρωτοψαλτη που τα τελευταία χρόνια αποδομεί μονη της μια τεράστια καριέρα κι ένα εξίσου τεράστιο ταλέντο,αποδεικνύοντας πως ο,τι λάμπει (δικαίως καλλιτεχνικα) δεν είναι πάντα χρυσός… pic.twitter.com/bgWrL5ILuM
— koklobloko (@koklobloko) December 16, 2023
Να βγάζεις την χοντρή από το πρόγραμμα και να βάζεις τον Μπέο . Αυτό θα πει υποκρισία.
— διπολικός🏳️🌈🚩 (@Dipolikos_) December 16, 2023
#πρωτοψάλτη
μονο ο ριβαλντο ξεπερναει σε απληστεια την πρωτοψαλτη
— VaLhaLLa (@__SLaNG___) December 16, 2023
Η φωτογραφία και η εκδήλωση, σχολιάστηκαν και το πρωί της Κυριακής στην εκπομπή «I Love Σουκου».
«Είναι λίγο ιδιαίτερη φωτογραφία, αν σκεφτούμε τι υποστηρίζει το ένα πρόσωπο και τι το άλλο. Έχουμε την Άλκηστις Πρωτοψάλτη, η οποία δεν υποστηρίζει να λέει «χοντρός» στα τραγούδια της και έχουμε και έναν Δήμαρχο, ο οποίος προκαλεί με τις δηλώσεις του. Διχάζει» είπε ο Δημήτρης Μακαλιάς.
Η Μπέττυ Μαγγίρα είπε χαρακτηριστικά: «Μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις. Όταν είδα χθες τη φωτογραφία λίγο είπα “ωπ τι έγινε εδώ;”. Γιατί είναι μια καλλιτέχνιδα που την αγαπάμε πολύ, όλα αυτά τα χρόνια μας έχει χαρίσει σπουδαίες στιγμές. Μετά και την τελευταία της κίνηση με την αφαίρεση της λέξης γιατί ήθελε να είναι σωστή απέναντι στα πράγματα, όταν τη βλέπεις να φωτογραφίζεται δίπλα στον κ. Μπέο λες, εδώ κάτι δεν μου κολλάει».