Ο σπουδαίος λαϊκός τραγουδιστής Βασίλης Καρράς, πέθανε παραμονή Χριστουγέννων στα 70 του χρόνια, μετά από μία δύσκολη μάχη που έδινε με τον καρκίνο.
Η δισκογραφική εταιρεία Minos EMI, στην οποία ο αείμνηστος καλλιτέχνης ερμήνευσε τις μεγαλύτερες επιτυχίες της καριέρας του, δημοσίευσε μέσα από την επίσημη σελίδα της στο Facebook, το ακόλουθο μήνυμα:
«Με μεγάλη και βαθειά λύπη αποχαιρετούμε τον Βασίλη Καρρά, τον δικό μας Βασίλη, τον άρχοντα του λαϊκού μας τραγουδιού. Αυθεντικός, απλός, αληθινός, στενός συνεργάτης επi δεκαετίες και γνήσιος λαϊκός ο Βασίλης Καρράς θα μας λείψει, αλλά θα είναι πάντα εδώ, στις καρδιές μας και στα τραγούδια του που θα τραγουδιούνται πάντα», γράφει χαρακτηριστικά η ανάρτηση της εταιρείας, την οποία συνοδεύει μία φωτογραφία του αείμνηστου ερμηνευτή. Πιστεύαμε όλοι στο θαύμα των ημέρων που δυστυχώς δεν έπιασε… Τα πιο ειλικρινή μας συλλυπητήρια στην οικογένεια του».
Την Τρίτη, 26 Δεκεμβρίου, στις 9 το πρωί η σορός του Βασίλη Καρρά θα μεταφερθεί στον Ιερό Ναό της Του Θεού Σοφίας στη Θεσσαλονίκη και θα τεθεί σε λαϊκό προσκύνημα ως τη μία το μεσημέρι.
Κλείσιμο
Η εξόδιος ακολουθία θα ψαλεί την Τετάρτη στις 12 το μεσημέρι στη γενέτειρά του, το Κοκκινοχώρι, όπου και θα γίνει η ταφή του.
Επιθυμία της οικογένειας είναι αντί στεφάνων να ενισχυθεί ο Σύλλογος «Φλόγα» Γονιών Παιδιών με Νεοπλασματική Ασθένεια.
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Στα 23 της χρόνια η σκοπεύτρια από τα Χανιά αγωνίζεται στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της. Και μπορεί, όπως παραδέχεται να έχει άγχος, αλλά στο τέλος κερδίζει η ακόμα μεγαλύτερη προσμονή της για τη μεγαλύτερη έως σήμερα αθλητική πρόκληση της ζωής της.