Καλή χρονιά με υγεία και καλή τηλεοπτική χρονιά με ψυχραιμία. Αυτά που θα φέρει το 2024 στην τηλεόραση είναι σημαντικά και ειδικά μετά το καλοκαίρι, όπου ειδικά στην ζώνη prime time, τα σίριαλ θα μειωθούν σημαντικά, ενώ σε ό,τι αφορά τις καθημερινές εκπομπές, θα υπάρξουν σημαντικές αλλαγές και μετακινήσεις. Αυτό που παραμένει σταθερό και αμετακίνητο είναι το ριάλιτι επιβίωσης, το οποίο κάθε χρόνο επιστρέφει και διαψεύδει όλους όσοι θεωρούν ότι θεωρείται «ξοφλημένο τηλεοπτικό προϊόν. Φευ!
Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία, η πρεμιέρα του Survivor ήταν σταθερά πρώτη σε τηλεθέαση σε όλη τη διάρκεια της προβολής του τόσο στο γενικό σύνολο του κοινού με ποσοστό 28,6% όσο και στο δυναμικό κοινό με 24,8%. 1.153.717 τηλεθεατές παρακολούθησαν το πρώτο επεισόδιο του παιχνιδιού επιβίωσης. Το hashtag #SurvivorGR κυριάρχησε στα social media και έφτασε στην πρώτη θέση του Χ στην οποία βρίσκεται ακόμα και τώρα με περισσότερα από 20.500 tweets, ενώ αρκετά ονόματα παικτών είναι ανάμεσα στα trends. Ακόμη είναι νωρίς για θριάμβους και συμπεράσματα. Ο ανταγωνισμός άφησε το έδαφος ελεύθερο για τις συστάσεις. Από τις 14 Ιανουαρίου, οπότε και επιστρέφει το κανονικό πρόγραμμα, θα δούμε τι πραγματικά πρόκειται να συμβεί…
Η πρώτη εικόνα πάντως είναι θετική, από την άποψη ότι μόνο τρία άτομα από το παρελθόν ξαναμπήκαν στο παιχνίδι και αυτό, ομολογουμένως, ειδικά στην περίπτωση της Κατερίνας Δαλάκα, είναι τουλάχιστον κουραστικό και βαρετό. Θα δούμε…
Ερχονται και οι τρεις σεφ του «Master Chef» στο Star που πάντα γοητεύουν σημαντική μερίδα του κοινού με τους κριτές να πρωταγωνιστούν σε ένα από τα πιο καλογυρισμένα τρέιλερ της χρονιάς.
Κλείσιμο
Αλλαγές σημαντικές για το «My style rocks»και πολύ σοφά πράττει ο σταθμός, γιατί η ανανέωση μόνο καλό κάνει σε καθημερινά προγράμματα. Η Εβελιν Καζαντζόγου έρχεται στην θέση της Σοφίας Χατζηπαντελή και ο Λάκης Γαβαλάς θα καθίσει στην θέση που μέχρι τώρα καθόταν ο Δημήτρης Σκουλός. Ο τρυφερός Στέλιος Κουδουνάρης παραμένει αμετακίνητος και είναι πλέον ο ρέκορντμαν του παιχνιδιού.
Η κωμική σειρά «Σέρρες» και το ψυχολογικό θρίλερ «Σώσε Με», που έχουν ήδη προβληθεί στον ΑΝΤ1, και είναι διαθέσιμα για τους συνδρομητές του ΑΝΤ1+, θα ξεκινήσουν το «ταξίδι» τους στο Netflix, σε Ελλάδα και Κύπρο, στις 15 Ιανουαρίου 2024. Επιτυχία για τον σταθμό και ευχάριστη είδηση η οποία διαδέχεται την δυσάρεστη που πληροφορηθήκαμε την Πρωτοχρονιά με την διακοπή της προβολής της σειράς «Μετά την φωτιά» και την σοβαρή ρήξη με την εταιρεία παραγωγής Tanweer, η οποία θα πάρει τον δρόμο της Δικαιοσύνης. Η ουσία είναι πως σε μία στιγμή δεκάδες άνθρωποι βρέθηκαν άνεργοι. Η υπόθεση πάντως είναι σοβαρή και έχει και άλλες προεκτάσεις οι οποίες εάν και εφόσον αποδειχθούν θα ανακοινωθούν επίσημα από τον σταθμό.
Στο Open έκοψαν τον «Ερωτα Φυγά»για να σερβίρουν «Υπόσχεση». Τι να πεις; Καλύτερα τίποτα, χρονιάρες μέρες.
Κουίζ: Ποια παρουσιάστρια έκανε ραντεβού με στελέχη ανταγωνιστικού σταθμού για να αναλάβει την πρωινή ζώνη (10-1) την επόμενη σεζόν;
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town