Ο χαρακτηρισμός του συμπαίκτη του φαίνεται πως τον εκνεύρισε. Ο Σωτήρης Λαμάι δήλωσε στο χθεσινό συμβούλιο του νησιού πως «δεν είναι γλίτσας, ούτε κλικαδόρος», όπως κάποιοι άλλοι από την ομάδα του.
Μιλώντας στην κάμερα του Survivor, ο Σταμάτης είπε αρχικά: «Δεν έχω μπει σε καμία κλίκα, δεν έχω γίνει οργανωτής σε καμία κλίκα, αν εννοεί κι εμένα, δεν μου αρέσει να ακούω κάποιον να αποκαλεί τον άλλο, κι εμένα αν εννοεί, "γλίτσα" ή "κωλοτούμπα", καθώς δεν ισχύει. Από τη στιγμή που ήρθε, έχει πει πάρα πολλά σε εμάς».
Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cys9ivewu4yp)
Κλείσιμο
Στη συνέχεια, πρόσθεσε για τη συμπεριφορά του συμπαίκτη του: «Μέχρι την προηγουμενη εβδομάδα, ήταν μέσα στον χαβαλέ, να σας ανεβάσω κλπ κλπ και μόλις κατάλαβε την επόμενη μέρα, ότι θα κινηθούμε περισσότερο στο ανδρικό αγωνιστικό κομμάτι και κατάλαβε ότι θα είναι ο επόμενος που θα ψηφιστεί, έβγαλε μια επίθεση σε όλη την ομάδα».
Ανέφερε επιπλέον, ότι για τον Σωτήρη Λαμάι «ριάλιτι» σημαίνει «καβγάδες» κι ότι μπαίνοντας στο παιχνίδι, είπε στους υπόλοιπους ότι «θα τα κάνει όλα λίμπα». «Όταν ήρθε στην ομάδα, είπε "έχω έρθει για να τα κάνω όλα λίμπα". Είπε "είστε πολύ ήσυχοι παιδιά, δεν έχετε ίντριγκα, δεν κάνετε ριάλιτι". Για μένα το ριάλιτι είναι να είμαι ο πραγματικός Σταμάτης, αυτός που άλλες φορές κάνει χαβαλέ, άλλες φορές δεν μιλαέι πολύ, άλλες μιλάει. Έτσι είναι η διάθεσή μου. Αν ο Σωτήρης θεωρεί ότι το ριάλιτι είναι να μαλώσουμε, εγώ δεν έχω σκοπό να μαλώσω με κανέναν Σωτήρη και με κανέναν γενικά που έχει τέτοια διάθεση», δηλωσε.
Τέλος, συμπλήρωσε: «Εμένα με στενοχωρεί όταν ειδικά μετά από όλα αυτά, αναφέρει και ότι δεν έχουμε ψυχή, ότι κάνουμε δημόσιες σχέσεις. Απαγορεύεται να ανταλλάξω μια κουβέντα με έναν άνθρωπο της απέναντι ομάδας; Τι είμαι; Εχθρός; Έχω κάτι να χωρίσω με αυτόν τον παίκτη; Έχω να λύσω μόνο στον στίβο μάχης και το αποδεικνύω κάθε μέρα, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μας κουνάει το δάχτυλο κάθε μέρα και μας αποκαλεί με αυτούς τους χαρακτηρισμούς. Δεν έχω δώσει εγώ την ψυχή μου; Δεν έχει δώσει την ψυχή του ο Φάνης;».
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.