Ο ηθοποιός την επισκέφτηκε στο σπίτι της, όπου και φωτογραφήθηκε μαζί της, δείχνοντας στο κοινό της ότι στα 91 της χρόνια είναι υγιής και δυνατή.
Στον προσωπικό του λογαριασμό στο Instagram, ο Σπύρος Μπιμπίλας δημοσίευσε μια σειρά φωτογραφιών μαζί της. Σε μία από αυτές, φαίνεται και ο γιος της, Αλέξανδρος, ο οποίος είναι και αυτός που την προσέχει.
Στη λεζάντα της δημοσίευσής του, ο Σπύρος Μπιμπίλας έγραψε: «Μέσα σε αυτές τις δύσκολες ημέρες του καύσωνα και των πυρκαγιών, μια επίσκεψη σε μια χρήσιμη σε κάθε είδος της τέχνης μας. Η σπουδαία ηθοποιός και μεταφράστρια Μέλπω Ζαρόκωστα είναι καλά, υγιής και ακμαία. Φύλακας άγγελός της ο γιος της, Αλέξανδρος Παγουλάτος».
Το πρότυπο πρόγραμμα σπουδών στις Βιολογικές Επιστήμες του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου προσφέρει ολοκληρωμένη κατάρτιση στη Βιολογία και περαιτέρω εξειδίκευση στην κατεύθυνση της Γενικής Βιολογίας ή της Γενικής Μικροβιολογίας