Λαμπερές παρουσίες στην πρεμιέρα της παράστασης «Οι Μάγισσες της Σμύρνης»
Κατερίνα Παπακώστα, Αδωνις Γεωργιάδης και Ευγενία Μανωλίδου, Μαρινέλλα, Ζωζώ Σαπουντζάκη, Τάκης Ζαχαράτος, Χρήστος Χωμενίδης, Γιώργος Λιάγκας και πολλοί επώνυμοι έδωσαν το παρών - Το πολυδιαβασμένο ατμοσφαιρικό βιβλίο της Μάρας Μεϊμαρίδη ανέβηκε φέτος στη σκηνή του «Παλλάς»
Παρέλαση επωνύμων στην επίσημη πρεμιέρα της παράστασης «Οι Μάγισσες της Σμύρνης» στο θέατρο Παλλάς στην οδό Βουκουρεστίου στην Αθήνα! Η παράσταση που έχει βασιστεί στο επιτυχημένο μυθιστόρημα της Μάρας Μεϊμαρίδη σε σκηνοθεσία του Σταμάτη Φασουλή, χειροκροτήθηκε θερμά από όλους το βράδυ της Τρίτης σε ένα κατάμεστο θέατρο.
Στην πρεμιέρα βρέθηκαν η υφυπουργός Προστασίας του Πολίτη Κατερίνα Παπακώστα, ο Τάκης Ζαχαράτος μαζί με την Τόνια Σωτηροπούλου, ο φωτογράφος Δημήτρης Σκουλός, ο Χρήστος Χωμενίδης, ο Γιώργος Λιάγκας, οι Αντώνης Λουδάρος και Αλέξανδρος Αντωνόπουλος, η Μαρία Κορινθίου και ο Γιάννης Αϊβάζης, η Ελένη Χατζίδου και ο αγαπημένος της Ετεοκλής Παύλου, ο Κώστας Σπυρόπουλος, η Ελισάβετ Κωνσταντινίδου, η Μαίρη Συνατσάκη, η Τζένη Μπαλατσινού, ο Στράτος Τζώρτζογλου, η Ευγενία Μανωλίδου, η Ζωζώ Σαπουντζάκη και η Μαρινέλλα.
Ο θεατρικός επιχειρηματίας Γιάννης Κεντ, ξεκίνησε την πολυαναμενόμενη υπερπαραγωγή στο θέατρο «Παλλάς», σε θεατρική απόδοση και σκηνοθεσία του Σταμάτη Φασουλή και ένα θίασο εξαιρετικών ηθοποιών, με στόχο να αποτελέσει σταθμό στα θεατρικά αθηναϊκά δρώμενα.
Κλείσιμο
Το πολυδιαβασμένο ατμοσφαιρικό βιβλίο της Μάρας Μεϊμαρίδη που καθήλωσε περισσότερους από 900.000 αναγνώστες παγκοσμίως, και κατέγραψε ρεκόρ τηλεθέασης στη μεταφορά του στην μικρή οθόνη από τον Κώστα Κουτσομύτη το 2005, ανεβαίνει φέτος στη σκηνή του «Παλλάς».
Στον θίασο πρωταγωνιστούν η Μαρία Καβογιάννη στο ρόλο της Ευθαλίας, η Σμαράγδα Καρύδη στο ρόλο της Κατίνας, που μαγεύει τους Μέμο Μπεγνή – Κωνσταντίνο και Μελέτη Ηλία – Σύριο Καραμάνο. Στον καθοριστικό ρόλο της μάγισσας Αττάρτης, η Μίρκα Παπακωνσταντίνου.
Ο Σταμάτης Φασουλής θα αποτυπώσει την ατμόσφαιρα μίας εμβληματικής εποχής, μεταφέροντάς μας 130 χρόνια πίσω σε ένα ταξίδι στα παράλια της Σμύρνης και σε μια ιστορία γεμάτη μάγια, ξόρκια, αρώματα, έρωτες και πάθη.
«Σμύρνη, 1887. Η Κατίνα είναι μια φτωχή, έξυπνη κι αδίστακτη Σμυρνιά. Η ζωή της αλλάζει όταν γνωρίζει την Αττάρτη, μια Τούρκα μάγισσα, που την παίρνει υπό την προστασία της. Έτσι η Κατίνα βάζει στόχο να ανέβει ψηλά. Ερωτικά φίλτρα, μπουγιούμ, λιώματα και μαγικά ποτέ δεν κάνουν λάθος. Καταφέρνει να παντρευτεί τέσσερις άντρες, τον ένα καλύτερο από τον άλλον, τον ένα πλουσιότερο από τον άλλον. Όσο ανεβαίνει πιο ψηλά σε κοινωνική τάξη, η Κατίνα ανακατεύεται στις δουλειές τους και κουμαντάρει άξια τα εμπόρια, τις μπάνκες, τα καπνά, φτάνοντας μια μέρα να γίνει αρχόντισσα όλης της Σμύρνης. Εκατό χρόνια μετά, σ' ένα σκονισμένο μπαουλάκι στο σπίτι της Αίγινας, βρέθηκαν οι γραφές, τα ξόρκια και τα μαγικά της».
Δείτε τους επώνυμους καλεσμένους που τίμησαν την μεγάλη παραγωγή
Ο θεατρικός επιχειρηματίας Γιάννης Κεντ με τον Χριστόφορο Παπακαλιάτη
Αδωνις Γεωργιάδης - Ευγενία Μανωλίδου
Κατερίνα Γκαγκάκη - Γιάννης Λάτσιος
Η MINOAN LINES προσφέρει πλέον καθημερινές προσεγγίσεις από και προς το λιμάνι του Αδάμαντα σε μόλις 3 ώρες και 50 λεπτά, συνδέοντας το νησί απευθείας με τον Πειραιά και το Ηράκλειο Κρήτης.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.