Δημήτρης Σκαρμούτσος για MasterChef: Δεν είναι εκπομπή μαγειρικής, είναι ριάλιτι
«Για το MasterChef δεν πέρασε ποτέ από το μυαλό μου ότι ήταν λάθος που δεν συμμετείχα φέτος», είπε ο γνωστός σεφ
Μια άκρως ενδιαφέρουσα συνέντευξη παραχώρησε ο Δημήτρης Σκαρμούτσος στην εκπομπή της Φαίης Σκορδά. Ο γνωστός σεφ μίλησε για το MasterChef, είπε αν το βλέπει και αποκάλυψε με ποιους συναδέλφους του κάνει παρέα.
«Βλέπω ότι το επάγγελμα αρχίζει και μπουκώνει και πως πολλοί γίνονται μάγειρες για τους λάθος λόγους, χωρίς να καταλαβαίνουν τι σημαίνει φαγητό και μαγειρική. Εννοείται πως έχουν παίξει το ρόλο τους τα ριάλιτι. Φταίω και εγώ γιατί βγάλαμε μια άλλη πλευρά της μαγειρικής που δεν έχει καμία σχέση με τη μαγειρική πραγματικότητα. Στην τηλεόραση είναι ένα ωραιοποιημένο προϊόν, δεν δείχνουμε την πραγματικότητα του φαγητού. Αν θες να γίνεις μάγειρας πας σε μια σχολή μαγειρικής, τελειώνεις, κάνεις τις πρακτικές σου. Όμως αν πιστεύεις ότι μέσα από ένα ριάλιτι μαγειρικής θα μάθεις πράγματα στους τρεις μήνες που διαρκεί θα πας να βγάλεις ένα μενού ή να δουλέψεις σε μια επαγγελματική κουζίνα, όχι δεν ισχύει.
Για το MasterChefδεν πέρασε ποτέ από το μυαλό μου ότι ήταν λάθος που δεν συμμετείχα φέτος. Ήμουν από τους πρώτους που βρήκε κόκαλα στο φαγητό, που μίλησε για οξύτητες, για γλυκύτητες, όλα αυτά που λένε. Επιτυχία έχω. Δόξα τω Θεώ έχω μια πετυχημένη οικογένεια και δυο παιδιά και πολύ καλές επαγγελματικές ρίζες. Έτσι όπως έχει εξελιχθεί το παιχνίδι, δεν θα μπορούσα να το εξυπηρετήσω εγώ. Γιατί δεν είναι αυτό που είχαμε ξεκινήσει εμείς. Το project αυτό έχει μεταλλαχθεί. Στην Ελλάδα μόνο. Στο εξωτερικό αυτό δεν συμβαίνει. Δεν είναι εκπομπή μαγειρικής, είναι πολύ περισσότερο ριάλιτι. Το MasterChef δεν το έβλεπα ούτε όταν ήμουν εγώ. προτιμώ να δω άλλα πράγματα που θα μου δώσουν. Τώρα να μπω στη διαδικασία να δω κάτι το οποίο έκανα και ξέρω πόσο μη αληθινό είναι και καταλαβαίνω τι προσπαθούν να σπρώξουν γιατί αυτό θέλει ο τηλεθεατής… οκ. Αυτός ήταν και ο λόγος που ήρθαμε σε τριβή γιατί εγώ είπα ότι δεν μπορώ να αλλάξω. Τον τρόπο που κάνω κριτική, το ντύσιμο… Σχέσεις με μάγειρες είχα και έχω πάντα συγκεκριμένες», ανέφερε ανάμεσα σε άλλα ο Δημήτρης Σκαρμούτσος.
Κλείσιμο
Δείτε βίντεο: Δημήτρης Σκαρμούτσος για MasterChef: Δεν είναι εκπομπή μαγειρικής, είναι ριάλιτι
Η MINOAN LINES προσφέρει πλέον καθημερινές προσεγγίσεις από και προς το λιμάνι του Αδάμαντα σε μόλις 3 ώρες και 50 λεπτά, συνδέοντας το νησί απευθείας με τον Πειραιά και το Ηράκλειο Κρήτης.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.