Eλβετία - Ισημερινός: 2 - 1

Νίκη-μισή πρόκριση για τους Ελβετούς με γκολ στην εκπνοή των καθυστερήσεων - “Όνειρο” είδε ο τεχνικός των Ελβετών που έκανε αλλαγές τους δύο σκόρερ της ομάδας του

Εκπληκτικό παιχνίδι με επική ανατροπή στο τελευταίο δευτερόλεπτο των καθυστερήσεων ήταν αυτό μεταξύ της Ελβετίας και του Εκουαδόρ.

Με γκολ του Σεφέροβιτς στην εκπνοή του αγώνα η Ελβετία νίκησε τελικά με 2-1 το Εκουαδόρ και έκανε ένα σημαντικό βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Μουντιάλ.

Η ομάδα του Ισημερινού ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί στο 22ο λεπτό όταν μετά από ένα κόρνερ ο Ένερ Βαλέντσια έπιασε στον ύπνο την άμυνα των Ελβετών και με κεφαλιά από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο τεχνικός των Ελβετών Ότμαρ Χίτσφελντ αντέδρασε περνώντας στο ματς τους Μεχμέντι και Σεφέροβιτς. Ο πρώτος έφερε το ματς στα ίσα στο 48΄ και ο δεύτερος ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 93΄κι ενώ δευτερόλεπτα νωρίτερα το Εκουαδόρ είχε χάσει μοναδική ευκαιρία για να πάρει αυτό το προβάδισμα.