Ολυμπιακοί Αγώνες 2024, Ελλάδα - ΗΠΑ 6-15: Η βαριά ήττα για την Εθνική πόλο γυναικών και τα δάκρυα στον Εθνικό ύμνο - Δείτε βίντεο

Η πρεμιέρα της Ελλάδας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, μετά από 16 χρόνια, δεν συνοδεύτηκε με κάτι θετικό - Βαριά ήττα από τις ΗΠΑ με κακή εμφάνιση - Παρούσα και η Τζιλ Μπάιντεν στο ματς

PoloW
Η επιστροφή της Εθνικής ομάδας πόλο γυναικών σε Ολυμπιακούς Αγώνες δεν συνοδεύτηκε μ' ένα καλό αποτέλεσμα. Οι αθλήτριες της Αλεξίας Καμμένου, που εμφανίστηκαν συγκινημένες στην ανάκρουση του Εθνικού ύμνου, μπήκαν... αγχωμένες στο ματς και το πλήρωσαν γνωρίζοντας μία βαριά ήττα, απέναντι στην κατά τεκμήριο κορυφαία ομάδα στον κόσμο αυτήν τη στιγμή.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d30cx15wge2p)

Η αναμέτρηση ξεκίνησε πολύ καλά για τις ΗΠΑ, οι οποίες ήταν αρκετά αποτελεσματικές στις επιθέσεις με παίκτρια παραπάνω, με την Ελλάδα να αδυνατεί να βρει λύσεις στις επιθέσεις της. Το πρώτο οκτάλεπτο έληξε με 3-0 υπέρ των ΗΠΑ, που είχαν σε πολύ καλή κατάσταση την τερματοφύλακά τους, Άσλεϊ Τζόνσον (με θητεία σε Εθνικό και Βουλιαγμένη).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d30ds1luo7a1)

Η δεύτερη περίοδος είχε αντίστοιχο ρυθμό με την πρώτη. Οι ΗΠΑ είχαν το μομέντουμ, έχοντας εξαιρετική άμυνα την οποία συνδύασαν με την αποτελεσματικότητα στα σουτ. Χαρακτηριστικό παράδειγμα για την πολύ καλή κατάσταση των ΗΠΑ είναι το γεγονός ότι η Ελλάδα βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα 16 λεπτά μετά την έναρξη του ματς για το 1-7. Το ημίχρονο έληξε με τις ΗΠΑ στο +7 (2-9), με την υπόθεση νίκη να έχει ξεκαθαρίσει κατά πολύ.

Το τρίτο οκτάλεπτο οι επιθέσεις δεν ήταν τόσο καλές. Οι χρυσές πολίστριες στο Τόκιο, όμως, κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμά τους, με την Ελλάδα στο τέλος της περιόδου να μειώνει σε 4-12. Αντίστοιχου θεάματος ήταν και η τελευταία περίοδος, με τις ΗΠΑ να φτάνουν στο +10 στα τελευταία λεπτά του αγώνα, αλλά η «γαλανόλευκη» να μειώνει στα εννέα τέρματα για το τελικό 15-6 υπέρ των ΗΠΑ.

Παρούσα στην αναμέτρηση και η πρώτη κυρία των ΗΠΑ Τζιλ Μπάιντεν η οποία πανηγύρισε μαζί με το γνωστό ράπερ Flavor Flav τη μεγάλη νίκη της Εθνικής τους ομάδας...

Ο Αμερικανός μουσικός, εδώ και λίγους μήνες έχει αναλάβει το ρόλο του βασικού χορηγού της Εθνικής ομάδας πόλο γυναικών των ΗΠΑ. Κι αυτό συνέβη όταν έμαθε οτι οι αθλήτριες της ομάδας που έχουν κατακτήσει τρία σερί χρυσά Ολυμπιακά μετάλλια αναγκάζονται να δουλεύουν εκτός αθλητισμού για να μπορέσουν να ζήσουν....

Flavor_Flav

Τροχαίο στη Μεσσηνία: Θρήνος στα Καλύβια Ηλείας για τον 44χρονο στρατιωτικό και τη 12χρονη κόρη του

Θεσσαλονίκη: Καταδικάστηκε ο αστυνομικός που προσπάθησε να λάβει αναρρωτική με ψευδείς γνωματεύσεις

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Ο Μητσοτάκης είδε Πετρούνια - Κάποια αισθητικά δεν μας άρεσαν πολύ, είπε για την τελετή έναρξης