Ολυμπιακοί Αγώνες 2024 - Λευτέρης Πετρούνιας: Η πρώτη ανάρτηση μετά την πρόκριση στον τελικό και η υπόσχεση
«Είμαι στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων για 3η φορά στη ζωή μου και φυσικά στις 4 Αυγούστου θα είναι μια διαφορετική μέρα από την σημερινή! Πάμε Ελλάδα!», έγραψε στο σχόλιό του ο Ελληνας Ολυμπιονίκης
Ο «άρχοντας των κρίκων» και κάτοχος δύο Ολυμπιακών μεταλλίων θα αγωνιστεί την Κυριακή 4 Αυγούστου στις 16:00 όπου θα επιχιερήσει να γίνει πρώτος αθλητής στην Ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων με τρία Ολυμπιακά μετάλλια στους κρίκους.
Την πρώτη θέση των προκριματικών κατέλαβε ο Κινέζος Ζινγκιουάν Ζου με 15.300 βαθμούς, ενώ στη δεύτερη βρέθηκε ο συμπατριώτης του Γιανγκ Λιού με 15.233 και στην τρίτη ο Γάλλος Σαμίρ Αΐτ Σαΐντ με 14.966. Υπενθυμίζουμε ότι ο Πετρούνιας συγκέντρωσε 14.800 βαθμούς.
Ο Λευτέρης Πετρούνιας λίγη ώρα μετά την πρόκρισή του, έκανε στον προσωπικό του λογαριασμό στο Instagram μία ανάρτηση δίνοντας παράλληλα και μια υπόσχεση: «Σήμερα ήταν μια μέρα για την οποία μπορώ να πω πολλά, δεν είναι η ώρα τώρα όμως! Θα πω μόνο πως είμαι στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων για 3η φορά στη ζωή μου και φυσικά στις 4 Αυγούστου θα είναι μια διαφορετική μέρα από την σημερινή! Πάμε Ελλάδα!».