Ολυμπιακοί Αγώνες, Σερβία - ΗΠΑ 84-110: «Βασιλιάς» Λεμπρόν, «πρίγκιπας» Ντουράντ- Δείτε βίντεο

Οι Κέβιν Ντουράντ και Λεμπρόν Τζέιμς φρόντισαν να μετατρέψουν το «ντέρμπι» του Γ' Ομίλου των Ολυμπιακών Αγώνων Μπάσκετ 2024 σε... προσωπική υπόθεση, οδηγώντας την Team USA στη νίκη απέναντι στη Σερβία με 110-84

29044199
Τι; Δεν είχε παίξει ούτε σ' ένα ματς προετοιμασίας; Τι; Δεν θα ήταν έτοιμος για την πρεμιέρα των Ολυμπιακών Αγώνων; Ναι, καλά!

Ο Κέβιν Ντουράντ έμοιαζε να ήταν πιο... έτοιμος από ποτέ για το πρώτο ματς της Team USA στη διοργάνωσης, βάζοντας φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του για το ξέσπασμα της Αμερικής στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ήταν και εκείνος που έμελλε να διαγράψει τη μοίρα της αναμέτρησης! Πέτυχε 21 από τους 23 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο και έχοντας αστοχήσει μόλις σ' ένα σουτ (3/4 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 2/2 βολές).

Τρομερό ματς και από τον ΛεMπρόν Τζέιμς, ο οποίος πρόσθεσε μία ακόμα πληθωρική εμφάνιση στο ενεργητικό του έχοντας 21 πόντους, 9 ασίστ, 7 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο αλλά και 6 λάθη σε 26:52 λεπτά συμμετοχής. Η Team USA είχε άλλους τέσσερις παίκτες διψήφιους (Κάρι 11π., Έντουαρντς 11π., Χόλιντεϊ 15π., Μπούκερ 12π.) ενώ δεν σταμάτησε να ευστοχεί έξω από τα 6.75 μέτρα με 18/32 τρίποντα!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d31c1a5g83u9)

Το ματς: Σερβία – ΗΠΑ
«Άγριος» ήταν ο ρυθμός του αγώνα από την 1η περίοδο. Η Σερβία προσπάθησε να αιφνιδιάσει τις ΗΠΑ και βρέθηκε να προηγείται με 10-2 ενώ κρατούσε το προβάδισμα στο σκορ έχοντας ξεκινήσει με 6/6 δίποντα! Η Team USA στηρίχθηκε περισσότερο στα περιφερειακά σουτ και κάπως έτσι κατάφερε να γυρίσει το ματς και με επιμέρους 12-2 να προηγηθεί με 14-12. Όμως οι Σέρβοι «απάντησαν» με 8-0 σερί για το 20-14 δείχνοντας ότι θα έπαιρναν εκ νέου το μομέντουμ του αγώνα. Φευ... Υπολόγιζαν χωρίς τον ξενοδόχο.

Όπου «ξενοδόχος» συμπληρώστε το όνομα του φοβερού και τρομερού Κέβιν Ντουράντ! Αν και δεν είχε χρόνο συμμετοχής σε κάποιο από τα ματς της Team USA κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας, έμοιαζε να ήταν πιο έτοιμος από ποτέ! Πήρε την κατάσταση στα χέρια του και ηγήθηκε για σερί 13-0 των ΗΠΑ προκειμένου να βρεθεί και στο +9 (20-27) λίγο μετά την έναρξη της 2ης περιόδου. Ο δείκτης του σκορ έφτασε και στο +11 για την Αμερική (27-38 στο 14') με τους Ντουράντ και Λεμπρόν να κάνουν πραγματικό πάρτι!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d31afzk0yb1d)

Βέβαια ένα ξέσπασμα των Γιόκιτς (12π.) και Ντόμπριτς (10π.) βοήθησε τη Σερβία να πλησιάσει στο καλάθι (44-46 στο 18') αλλά όσο ο Ντουράντ συνέχισε να «πυροβολεί» άλλο τόσο «έκοβε» τα πόδια των παικτών του Σβέτισλαβ Πέσιτς! Στο πρώτο ημίχρονο οι ΗΠΑ είχαν 12/18 τρίποντα (!!) όπως επίσης 10/15 δίποντα, 2/5 βολές, 12-2 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 κλεψίματα και 10 λάθη, με τον «KD» να ήταν άχαστος με 21 πόντους και 8/8 εντός παιδιάς (5/5 τρίποντα, 3/3 δίποντα). Άχαστος ήταν και ο Λεμπρόν με 12 πόντους και 5/5 εντός παιδιάς (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή). Όπερ και σημαίνει ότι είχαν μαζί 13/13 σουτ!! Αντίστοιχα η Σερβία είχε 14/21 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 6/7 βολές, 10-6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 9 λάθη και 7 κλεψίματα.

Στις αρχές της 3ης περιόδου η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +14 για την Team USA (49-63 στο 21') και έδειχνε να έχει τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης. Βέβαια ο ρυθμός δεν ήταν ίδιος όπως στο πρώτο μισό του αγώνα. Οι Σέρβοι προσπαθούσαν να πλησιάσουν ωστόσο είχε αναλάβει δράση ο Λεμπρόν (18π., 8ασ., 4ριμπ.) ο οποίος κρατούσε την ομάδα του σε «διψήφια» επίπεδα (59-73 στο 26'). Ο δείκτης του σκορ έφτασε στο +19 για την Team USA (65-84) ακριβώς με τη λήξη της 3ης περιόδου. Η Αμερική είχε έως εκείνο το σημείο 20/29 δίποντα, 13/21 τρίποντα και 5/9 βολές, ενώ αντίστοιχα η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς 19/30 δίποντα, 5/25 τρίποντα και 12/15 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά ξεπέρασε και τους 20 πόντους (65-86 στο 31') έχοντας πέσει οριστικά και αμετάκλητα οι τίτλοι τέλους της αναμέτρησης. Η Σερβία μείωσε στους 13 πόντους (73-86) ωστόσο όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων όταν ήθελαν οι ΗΠΑ να «χαϊδέψουν» το πόδι στο γκάζι, αμέσως άνοιγαν και πάλι τον δείκτη του σκορ. Πάντως η Team USA έριξε ταχύτητα στην τελευταία περίοδο έχοντας εξασφαλίσει τη νίκη χάρη στην εξαιρετική παρουσία (κυρίως) των Λεμπρόν και Ντουράντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 49-58, 65-84, 84-110.

Τραγωδία στον ΧΥΤΑ Φυλής: Νεκρός οδηγός απορριμματοφόρου που παρασύρθηκε από το όχημά του

Οργή στη Μέση Ανατολή για το μακελειό με τα 12 νεκρά παιδιά - Φόβοι για κλιμάκωση, αντίποινα του Ισραήλ και απειλές στη Χεζμπολάχ

Έκκληση ακτιβιστών για τα γαϊδουράκια «ταξί» της Ρόδου - Για κακομεταχείριση μιλά η DailyMail, δείτε βίντεο