Ολυμπιακοί Αγώνες, Ελλάδα-Ισπανία 77-84: Η ανατροπή έμεινε στη μέση και η πρόκριση δυσκόλεψε αφάνταστα

Η Εθνική Ελλάδας έκανε τεράστια προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στην Ισπανία, επιστρέφοντας από το -16, όμως ηττήθηκε με 84-77 στους Ολυμπιακούς Αγώνες μπάσκετ 2024 και βλέπει το όνειρο της οκτάδας να απομακρύνεται

ellada_ispania_xr
Δεύτερος αγώνας της Εθνικής στους Ολυμπιακούς Αγώνες, δεύτερη ήττα με παρόμοιο σενάριο και σκορ... Μετά τον Καναδά (μας νίκησε 86-79 στην πρεμιέρα) η γαλανόλευκη ηττήθηκε με 84-77 από την Ισπανία σ' ένα ματς που ξεκίνησε ιδανικά (προηγήθηκαμε 20-12 στο 8'), αλλά συνεχίστηκε εφιαλτικά (35-49 στο 20')... Κι όταν  παίξαμε άμυνα και βρήκαμε τον ήρωα στο πρόσωπο του Τολιόπουλου (14 πόντοι με 4/6 τρίποντα) που ήρθε ως στήριγμα στον συγκλονιστικό Αντετοκούνμπο (27 πόντοι και 11 ριμπάουντ) ισοφαρίζοντας 71-71 στο 36', κάναμε πάλι μαζεμένα όλα τα λάθη χάνοντας τον αγώνα και την ευκαιρία για να εξασφαλίσουμε την πρόκριση!

Τώρα περιμένουμε τον Καναδά να νικήσει την Αυστραλία για να έχουμε ελπίδες πρόκρισης (στο τελευταίο ματς θα χρειαζόμαστε νίκη επί των Αυστραλών).

Η Εθνική έπαιξε με υπομονή στα πρώτα λεπτά, αντιμετωπίζοντας άριστα κάθε κατοχή. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν πολύ ενεργός κάνοντας το 3-9 στο 3' με γκολ-φάουλ ενώ ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ φορτώθηκε νωρίς-νωρίς με δεύτερο φάουλ, δίνοντας τη θέση του στον Ουσμάν Γκαρούμπα. Την ίδια στιγμή, ο Παπανικολάου έβγαζε εκπληκτικές άμυνες στην πίσω γραμμή ερχόμενος από την αδύναμη πλευρά ενώ το δεύτερο τρίποντο του Νικ Καλάθη διαμόρφωσε το 12-20 για την Εθνική!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d32rn0y721t5)

Παρ' όλα αυτά, ο Σάντι Αλντάμα βρήκε ρυθμό με δυο μακρινά σουτ για την Ισπανία που γύρισε την άμυνά της σε ζώνη ενώ ο Σέρχιο Γιουλ άλλαξε τον ρυθμό του ματς με δυο τρίποντα, με το δεύτερο να αγγίζει το... ταβάνι του Pierre Mauroy και τις άμυνες των Τολιόπουλου-Αντετοκούνμπο να είναι άριστες. Η Ελλάδα έβρισκε καλές επιλογές στην επίθεση αλλά ήταν άστοχη, με τον Αντετοκούνμπο να παίζει ολόκληρο το πρώτο δεκάλεπτο που έκλεισε στο 21-22 για την Εθνική.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d32r5ucolljt)

Στη συνέχεια η ισπανική άμυνα έκλεισε μέσα με δυο-τρεις παίκτες όταν ακουμπούσε την μπάλα ο Αντετοκούνμπο και υποχρέωνε τον Greek Freak να πασάρει έξω. Οι Ίβηρες... μπούκωσαν τη ρακέτα για να δυσκολέψουν τον Γιάννη και έδωσαν το σουτ στην ελληνική ομάδα που όμως ήταν άστοχη. Η άμυνα των Ισπανών ήταν σπουδαία, οι συνεργασίες τους στην επίθεση ήταν εντυπωσιακές και ο Χάιμε Πραντίγια σκόραρε για το 40-32 με layup.

Ουσιαστικά, το second unit της «ρόχα» γύρισε το παιχνίδι για την Ισπανία που έπαιξε τρομερό μπάσκετ για το 49-35 του ημιχρόνου με το τρίποντο του Άλεξ Αμπρίνες. Από το 12-20 και μετά, το επιμέρους σκορ για τους Ίβηρες ήταν 37-15! Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο πήγε στα αποδυτήρια έχοντας 11/17 τρίποντα (65%), τα 7/9 στη δεύτερη περίοδο ενώ ο Αντετοκούνμπο δεν πήρε ούτε σουτ σε αυτό το διάστημα!

Η άμυνα ζώνης της Ισπανίας συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην Εθνική που έψαχνε ένα καλό διάστημα σε άμυνα και επίθεση για να ελπίζει σε κάτι. Πάντως η ελληνική ομάδα αντιλήφθηκε πως δυσκολεύτεται να σκοράρει στο «πέντε εναντίον πέντε» και αποφάσισε να τρέξει. Η Ελλάδα γύρισε τον διακόπτη προς το τέλος της τρίτης περιόδο, με τον Βασίλη Τολιόπουλο να σκοράρει μεγάλο τρίποντο για το 62-56 στο τέλος της τρίτης περιόδου! Η Εθνική άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά απέναντι στους Ισπανούς που είχαν μόνο 1/5 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο μετά από τα 11/17 στο πρώτο μέρος.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d32s41si0nw9)

Η συνέχεια ανήκε στον Βασίλη Τολιόπουλο! Ο διεθνής γκαρντ του Άρη έδωσε λύσεις με το μακρινό σουτ, κάνοντας το 68-67 με 4/4 τρίποντα! Η Ελλάδα γύρισε το ματς με σεμινάριο άμυνας στο δεύτερο μέρος και τα μεγάλα σουτ του Τολιόπουλου όμως ο Λορέντζο Μπράουν κέρδισε φάουλ σε «νεκρό χρόνο» κάνοντας το 75-71 από τη γραμμή των βολών στο 37'.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d32t4ydo9b5t)

Ο Καλάθης αστόχησε σε τρίποντο και στην επόμενη φάση ο Γιουλ σκόραρε στον αιφνιδιασμό για το +6 (77-71) της Ισπανίας που επέμεινε στη ζώνη ενώ ο Σάντι Αλντάμα τελείωσε τη φάση κοντά στο καλάθι για το 79-71. Η Εθνική έκανε την ύστατη προσπάθεια με τον Αντετοκούνμπο (80-77, 39'), ο οποίος στη συνέχεια αστόχησε ελεύθερος σε τρίποντο από την κορυφή και οι Ίβηρες επικράτησαν με 84-77.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d32t8ig70ckx)

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 49-35, 62-56, 84-77.