Ολυμπιακοί Αγώνες: Ο Γκιώνης δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή και αποκλείστηκε στο πινγκ πονγκ

Ο 44χρονος ηττήθηκε με 4-2 σετ από τον Αμερικανό Τζα και η 6η παρουσία του στους Αγώνες ολοκληρώθηκε στους «32»

Ο Παναγιώτης Γκιώνης φιλοδοξούσε με αντίπαλο τον Αμερικανό, Κανάκ Τζα να προκριθεί για πρώτη φορά στην καριέρα του στη φάση των «16» σε Ολυμπιακούς Αγώνες, όμως δεν τα κατάφερε.

Ο 44χρονος παίκτης ηττήθηκε με 4-2 σετ και το ταξίδι του στο Παρίσι και στην 6η παρουσία του στους Αγώνες ολοκληρώθηκε στη φάση των «32».

Ο Ελληνας πρωταθλητής ουσιαστικά πλήρωσε το νωθρό ξεκίνημα στον αγώνα, δίνοντας την ευκαιρία στον Τζα με σταθερό παιχνίδι, να πάρει με σχετική ευκολία τα τρία πρώτα σετ. Ο Γκιώνης στη συνέχεια μπόρεσε να αλλάξει τον ρυθμό του, μείωσε σε 3-2, όμως στο 6ο σετ και στο καθοριστικό σημείο, δεν βρήκε τις λύσεις στα χτυπήματα από τον Τζα.

Στο 1ο σετ μετά το 3-3, ο Κανάκ προηγήθηκε με 7-3 και 8-4, έφθασε στο 10-5 και το κατέκτησε με 11-5.

Ανάλογη η εικόνα και στο 2ο σετ, ο Αμερικανός προηγήθηκε με 2-0 και 4-2, με σερί πόντων ξέφυγε με 8-2 και το πήρε με 11-4.

O Γκιώνης προσπάθησε να αλλάξει το ρυθμό του παιχνιδιού του, με το 3ο σετ να ξεκινά πιο ισορροπημένα και τον Έλληνα παίκτη να προηγείται με 4-3. Όμως ο Τζα προσπέρασε με 6-4, πήγε στο 9-5, έφθασε σε τρία set points (10-7) και κατέκτησε το σετ με 11-7.

Ο Γκιώνης προηγήθηκε 2-0 στο 4ο σετ, ξέφυγε με 4-1 και παρά την αντεπίθεση από τον Τζα και την ισοφάριση σε 7-7, ο Έλληνας παίκτης έκανε το 10-7 και κατέκτησε το σετ με 11-7, δίνοντας παράταση στον αγώνα.

Στο 5ο σετ με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση ο Γκιώνης έλεγξε τον ρυθμό, και με ψυχραιμία το κατέκτησε με 11-8, μειώνοντας σε 3-2 σετ.

Στο 6ο σετ ο Τζα προηγήθηκε με 4-1, ο Γκιώνης όχι απλά μείωσε, αλλά ισοφάρισε σε 6-6, πήρε την πρωτοπορία με 7-6, με το ντέρμπι να κορυφώνεται. Ο Τζα με τρεις στη σειρά πόντους έκανε το 9-7, σε ένα μεγάλο ράλι ο Γκιώνης μείωσε σε 9-8, όμως ο Τζα έφθασε σε διπλό match point (10-8) και με τη λάθος επιστροφή από τον Γκιώνη πήρε το σετ με 11-8 και μαζί τη νίκη με 4-2 και την πρόκριση.

Τα σετ: 4-2 (11-5, 11-4, 11-7, 7-11, 8-11, 8-11, 11-8)

Πηγή: Gazzetta

Τι φέρνει η δολοφονία Χανίγια στο εύφλεκτο σκηνικό στη Μέση Ανατολή

Σελίν Ντιόν και Lady Gaga δεν πήραν ούτε ένα δολάριο για την εμφάνισή τους στην τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων

Αθώοι λόγω αμφιβολιών οι δύο κατηγορούμενοι για τη δολοφονία του Γιώργου Καραϊβάζ