Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Στον τελικό του μπάσκετ ανδρών η Γαλλία, 73-69 την παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία

Η οικοδέσποινα Γαλλία επέστρεψε από το -10 στο 1ο ημίχρονο, κυριάρχησε στο 2ο, και θα παίξει το Σάββατο για το χρυσό με ΗΠΑ ή Σερβία

Η Γαλλία, μετά τον Καναδά, πέταξε εκτός και την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Γερμανία! Επικράτησε με 73-69 και περιμένει το νικητή του άλλου ημιτελικού, ανάμεσα στις ΗΠΑ και τη Σερβία.

Ένα πρώτο ημίχρονο με πολλές διακυμάνσεις. Και στο σκορ και στην απόδοση των ομάδων. Η Γερμανία ξεκίνησε με το απόλυτο (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές) και προηγήθηκε με 12-2, θυμίζοντας όσα έγιναν στο ματς ανάμεσα στις δύο χώρες στη φάση των ομίλων.

Η Γαλλία αντέδρασε. Η είσοδος του Ματίας Λεσόρ, αλλά και η καλή κατάσταση του Αϊζάια Κορντινιέ, επέτρεψαν στους Γάλλους να μειώσουν μέχρι το 18-16 (επί μέρους 14-4).

Αλλά και πάλι, η ομάδα του Βενσάν Κολέ... κόλλησε. Η Γερμανία το εκμεταλλεύτηκε και με ένα τρίποντο του Άντι Ομπστ έφεραν ξανά τη διαφορά στους 10 (28-18)!

Ο Κολέ έπαιξε το... χαρτί των διπλών πύργων, με τους Γουεμπανιάμα και Γκομπέρ στο παρκέ, θωράκισε την άμυνά του, ενώ στην επίθεση τόσο ο Γιαμπουσέλε, όσο και ο Γουεμπανιάμα, έδωσαν λύσεις και το φινάλε στο πρώτο ημίχρονο ήταν στο... Χ (33-33).

Η 3η περίοδος ξεκίνησε με φρενήρη ρυθμό και χαλαρές άμυνες. Η Γαλλία πήρε το πρώτο προβάδισμα στο ματς (36-33) με τον Γιαμπουσέλε να σημειώνει 9 σερί πόντους για την ομάδα του.

Και το ντέρμπι δεν σταμάτησε μέχρι το τέλος, αφού στους πόντους του Σρέντερ, οι Γάλλοι είχαν πια πολυφωνία. Και αυτή τους έφερε στο +6 (56-50), χάρη σε επί μέρους 8-1 από το 48-49 μετά το λέι απ του Σρέντερ.

Η 4η περίοδος ξεκίνησε με τη Γαλλία να έχει τον έλεγχο και να διατηρεί διαφορά 8 πόντων (61-53). Και ένα καλάθι του Λεσόρ, έπειτα από εξαιρετική ατομική προσπάθεια, έφερε τους διοργανωτές στο +10 (63-53), ενώ στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου ήταν στο -10 (18-28 με το επί μέρους να είναι 45-25).

Η παρουσία του Λεσόρ στη βασική πεντάδα, έδωσε όγκο στους Γάλλους. Πέρα από τους πόντους του, έδωσε λύσεις και στα ριμπάουντ. Είναι ξεκάθαρο ότι η Γερμανία δεν θα άφηνε το ματς τόσο εύκολα.

Ένα τρίποντο από τον μετρ του είδους, Ομπστ, μείωσε τη διαφορά στους 6 (69-63) με 2:45 στο ρολόι. Για τα επόμενα 90 δεύτερα το σκορ δεν άλλαξε. Μέχρι το λέι απ του Σρέντερ (69-64, 56 δεύτερα). Ο Λεσόρ μέτρησε 1/2 βολές (70-65). Και το τρίποντο του Φρανζ Βάγκνερ έφερε τη Γερμανία στο -2 και τον Ντιρκ Νοβίτσκι που ήταν ξανά στο γήπεδο, όρθιο για να πανηγυρίσει.

Η Γαλλία αστόχησε, ο Βάγκνερ πήρε το ριμπάουντ, αλλά παραπάτησε και έβγαλε την μπάλα εκτός. Νέα κατοχή στη Γαλλία. Ο Γουεμπανιάμα κέρδισε φάουλ, έβαλε 1/2 βολές και το σκορ διαμορφώθηκε σε 71-68.

Οι Γάλλοι έκαναν αμέσως φάουλ στον Σρέντερ: 1/2 και 71-69 με 9.4 δεύτερα ακόμα. Οι Γερμανοί έκαναν το ίδιο, φάουλ στον Κορντινιέ και ξανά βολές. Με 2/2 έφερε την ομάδα του στο +4 και αγκαλιά με την πρόκριση.

Το άστοχο σουτ του Σρέντερ επικύρωσε το θρίαμβο των Γάλλων.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Αρχικά, στο 45-25 των Γάλλων όταν έμειναν με 10 πόντους πίσω στο σκορ και στη συνέχεια, στην ψυχραιμία στις βολές στο φινάλε.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και πρωτοστάτης στη γαλλική αντεπίθεση στο 3ο δεκάλεπτο.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Φρανζ Βάγκνερ είχε μεν 10 πόντους, αλλά περιορίστηκε αρκετά από τη γαλλική άμυνα (4/10 σουτ) μένοντας άποντος για μεγάλο διάστημα.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΉ ΤΟΥ: Ο Σρέντερ τελείωσε το ματς με 18 πόντους, αλλά με 6/18 σουτ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Κορντινιέ μέτρησε 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Λεσόρ 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και ο Γουεμπανιάμα 11 πόντους 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 5 μπλοκ που έκαναν οι Γάλλοι, με τον Γουεμπανιάμα να έχει τρία.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Γαλλία θα παίξει στον τελικό, ενώ η Γερμανία θα αγωνιστεί για τη διεκδίκηση του χάλκινου μεταλλίου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-25, 33-33, 58-50, 73-69.
ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Ντιλικινά 5 (1), Μπατούμ 9 (2/2διπ., 1/5τριπ.), Αλμπισί, Γιαμπουσέλε 17 (7/9διπ., 0/2τριπ., 7ριμπ.), Κορντινιέ 16 (4/8διπ., 2/5τριπ., 7ριμπ.), Φουρνιέ 5 (1/6τριπ.), Ντε Κολό, Λεσόρ 10 (4/5διπ., 4ριμπ.), Γκομπέρ, Γουεμπανιάμα 11 (3/9διπ., 1/8τριπ., 7ριμπ., 4ασ., 3κοψ.), Στραζέλ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χέρμπερτ): Μπόνγκα 7 (2/5τριπ.), Γκιφάι, Βάιλερ-Μπαμπ 5 (1/3τριπ.), Βόιγκτμαν 6, Φ. Βάγκνερ 10 (2/4διπ., 2/6τριπ., 8ριμπ.), Τάις 8(3/6διπ., 11ριμπ., 6ασ.), Μ. Βάγκνερ 4, Σρέντερ 18 (3/7διπ., 3/11τριπ.), Τίμαν 3, Ομπστ 8 (1/1διπ., 2/4τριπ.).

Τέιλορ Σουίφτ: Με μαχαίρια και αυτοσχέδια εκρηκτικά θα γινόταν το χτύπημα στη συναυλία στη Βιέννη

Ρωσία: Στα 10 χλμ. έχουν διεισδύσει οι Ουκρανοί στο Κουρσκ, «νόμιμη» η εισβολή, λέει η Κομισιόν

Κίσινγκερ: «Επέμβαση Βρετανών; Μα είναι ηλίθιοι»