Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Χρυσό μετάλλιο η Ισπανία στο ποδόσφαιρο, 5-3 τη Γαλλία στην παράταση - Δείτε τα γκολ

Οι Ισπανοί κέρδισαν μετά το Euro κέρδισαν και στους Ολυμπιακούς Αγώνες - Μετά το 3-3 στο 90' έκαναν πάρτι στην παράταση

football
Το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού κατέκτησε η Ισπανία, η οποία επικράτησε με 5-3 της διοργανώτριας Γαλλίας στον μεγάλο τελικό.

Προηγήθηκαν οι Γάλλοι, αλλά οι Ισπανοί ξέσπασαν με τρία γκολ σε 10 λεπτά παίρνοντας τα ηνία της αναμέτρησης, προτού η Γαλλία χτυπήσει στο φινάλε στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί, τον τελευταίο λόγο είχε η Ισπανία που πέτυχε τέταρτο γκολ «ξεραίνοντας» την ομάδα του Τιερί Ανρί, προτού διαμορφωθεί το τελικό 5-3.

Το σκορ άνοιξε η Γαλλία μόλις στο 11ο λεπτό με το σουτ του Μιγιότ να αιφνιδιάζει τον Τένας και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d3bmq3j49aeh)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d3bikxo15bvl)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d3bir987djsp)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d3bj1kc7o35d)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d3bk4c8joxft)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d3bkrmt9dgjt)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d3bl1ipfodll)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d3bm3krre3y9)

Η Ισπανία απάντησε γρήγορα ισοφαρίζοντας με τον Φερμίν Λόπεθ 7 λεπτά αργότερα, με τον ίδιο παίκτη να φέρνει «τούμπα» το ματς στο 25', με κοντινή προβολή. Αυτό ήταν το έκτο γκολ στη διοργάνωση για τον ποδοσφαιριστή της Μπαρτσελόνα, ο οποίος έτσι έκανε ρεκόρ για την Ισπανία στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Προτού καλά-καλά προλάβουν να συνέλθουν οι Γάλλοι, η Ρόχα βρήκε και τρίτο γκολ με την εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Μπαένα στο 28'.

Ωστόσο, η Γαλλία δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Προειδοποίησε στο 57', με την κεφαλιά του Κονέ να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και να περνάει άουτ. Το γκολ ήρθε στο 78', ο Αλκιούτς μείωσε με 3-2 για τους οικοδεσπότες, βάζοντας... φωτιά στα τελευταία λεπτά του ματς.

Το «δράμα» κορυφώθηκε στις καθυστερήσεις, όταν η Γαλλία κέρδισε πέναλτι. Ο Ματετά ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε κάνοντας το 3-3 και στέλνοντας τον τελικό στην παράταση.

Εκεί, η Ισπανία βρήκε ακόμη δύο γκολ με τον Καμέγιο. Αρχικά, έκανε το 4-3 με υποδειγματικό σκάψιμο της μπάλας και διαμόρφωσε το τελικό 5-3 στις καθυστερήσεις της παράτασης.

Αδιανόητη τραγωδία σε αγώνα CrossFit στις ΗΠΑ: Σέρβος αθλητής πνίγηκε αβοήθητος λίγο πριν τον τερματισμό

Ποιες επιπλοκές προκαλεί το τσίμπημα της καφέ αράχνης που σκότωσε τον 48χρονο στην Ηλεία - Τα συμπτώματα

Το συνεχίζει ο Τσιτσιπάς, νέα φραστική επίθεση στον πατέρα του: «Δεν είναι πολύ ευφυής» - Δείτε βίντεο