Σε διευκρινίσεις μετά τον σάλο που προκάλεσε η ανάρτησή του για τη συμπεριφορά των νεαρών εμπρηστών στη Μόρια προχώρησε ο
Αντώνης Λιάκος, μέλος του Πολιτικού Συμβουλίου του
ΣΥΡΙΖΑ-Προοδευτική Συμμαχία, απαντώντας στην ανακοίνωση της ΝΔ, που ζήτησε τη διαγραφή του.
«
Αναφορικά με την ανακοίνωση της ΝΔ, για την ανάρτησή μου στο facebook: Να καταλαβαίνουμε το νόημα όσων διαβάζουμε. Η τραγική κατάληξη του στρατοπέδου στη Μόρια δεν μπορεί να συρρικνωθεί αποκλειστικά σε ζήτημα ασφάλειας. Δεν έγραψα “κάψτε την Μόρια”, ή “κάνατε καλά που την κάψατε”, ούτε την επικροτούσα», δηλώνει ο Α. Λιάκος.
Όπως εξήγησε, με την ανάρτησή του
«θέλει να δείξει την απελπισία των ανθρώπων, και κυρίως των νέων που βρέθηκαν παγιδευμένοι σε αυτή την κόλαση». «Το έγκλημα στη Μόρια είχε συντελεστεί πριν την καταστροφή της. Στην υποκρισία και στην ένοχη σιωπή σας αναζητείστε τις πολιτικές σας ευθύνες», καταλήγει ο ίδιος.
Αναλυτικά, ο κ. Λιάκος αναφέρει στη δήλωσή του:
Αναφορικά με την ανακοίνωση της ΝΔ, για την ανάρτηση μου στο facebook: Να καταλαβαίνουμε το νόημα όσων διαβάζουμε. Η τραγική κατάληξη του στρατοπέδου στη Μόρια δεν μπορεί να συρρικνωθεί αποκλειστικά σε ζήτημα ασφάλειας. Δεν έγραψα «κάψτε την Μόρια», ή «κάνατε καλά που την κάψατε», ούτε την επικροτούσα. Θέλει να δείξει την απελπισία των ανθρώπων, και κυρίως των νέων που βρέθηκαν παγιδευμένοι σε αυτή την κόλαση. Το έγκλημα στη Μόρια είχε συντελεστεί πριν την καταστροφή της. Στην υποκρισία και στην ένοχη σιωπή σας αναζητείστε τις πολιτικές σας ευθύνες.
ΝΔ: Χυδαίες, εγκληματικές και αντιδημοκρατικές απόψεις
Πριν την αναδίπλωση του κ. Λιάκου, η ΝΔ σε ανακοίνωσή της έκανε λόγο για χυδαίες, εγκληματικές και αντιδημοκρατικές απόψεις και καλεί τον Τσίπρα να τον διαγράψει άμεσα.
Αναλυτικά στην ανακοίνωσή της η ΝΔ αναφέρει:
Μπορεί να έγιναν συνολικά 40 ανακοινώσεις, δηλώσεις και ερωτήσεις από τον ΣΥΡΙΖΑ για τη φωτιά στη Μόρια, αλλά δεν βρήκαν μια λέξη να ψελλίσουν για τη σύλληψη των μεταναστών που την έβαλαν. Αυτή την αφωνία ήρθε να καλύψει το μέλος του Πολιτικού Συμβουλίου και της Κεντρικής Επιτροπής Ανασυγκρότησης του ΣΥΡΙΖΑ Αντώνης Λιάκος. Η απαράδεκτη αυτή δήλωση είναι χαρακτηριστική της πολιτικής του ΣΥΡΙΖΑ για το μεταναστευτικό, που εξηγεί την εγκληματική διαχείριση και τη δημιουργία στη Μόρια του χειρότερου καταυλισμού προσφύγων στον κόσμο, σύμφωνα με ρεπορτάζ του BBC το 2018.
Αν ο κ. Τσίπρας δεν αντιδράσει, σημαίνει ότι υιοθετεί αυτές τις απόψεις, που είναι χαρακτηριστικές του πως αντιλαμβάνονται στο ΣΥΡΙΖΑ την οργανωμένη πολιτεία, τη Δημοκρατία και τη Δικαιοσύνη. Όσο ο κ. Λιάκος δεν διαγράφεται, οι χυδαίες, εγκληματικές και αντιδημοκρατικές απόψεις του εκφράζουν τον κ. Τσίπρα και τον ΣΥΡΙΖΑ. Η ανοχή σε τέτοιες αντιλήψεις αποτελεί ντροπή για ένα κόμμα του δημοκρατικού τόξου. Και φυσικά καθιστά το άνοιγμα στο προοδευτικό κέντρο, το πιο σύντομο ανέκδοτο. Ο δρόμος της επιστροφής στο 3% είναι ορθάνοιχτος.
Χρυσοχοΐδης: ΠΟιος άφρων ισχυρίζεται ότι θα έκαιγε κι αυτός τη Μόρια;
Έντονη ήταν και η αντίδραση του υπουργού Προστασίας του Πολίτη,
Μιχάλη Χρυσοχοΐδη.
«Ποιος άφρων λοιπόν ισχυρίζεται πως θα έκαιγε κι αυτός τη Μόρια; Ο φανατισμός τυφλώνει, ο ανορθολογισμός τρομάζει κι η ανευθυνότητα περισσεύει με τέτοιες δηλώσεις «...κι εγώ φωτιά θα του έβαζα» του καθηγητή Α. Λιάκου», σημειώνει χαρακτηριστικά και μεταξύ άλλων, ο κ.
Χρυσοχοΐδης, σε ανάρτησή του στο facebook.
Αναλυτικά η ανάρτηση του Υπουργού:
«Το κάψιμο της Μόριας έχει εκθέσει 30.000 ντόπιους και 15.000 πρόσφυγες σε αυξημένο κίνδυνο κορωνοϊού. Έχει δημιουργήσει μεγάλο θέμα δημόσιας τάξης έως και εθνικής ασφάλειας. Έχει αφαιρέσει την δυνατότητα περίθαλψης και διοικητικής μέριμνας των αιτούντων άσυλο. Κόστισε και κοστίζει δεκάδες εκατομμύρια σε ευρώ, απασχολεί σημαντικούς ανθρώπινους και διοικητικούς πόρους του κράτους.
Ποιος άφρων λοιπόν ισχυρίζεται πως θα έκαιγε κι αυτός τη Μόρια; Ο φανατισμός τυφλώνει, ο ανορθολογισμός τρομάζει κι η ανευθυνότητα περισσεύει με τέτοιες δηλώσεις: «...κι εγώ φωτιά θα του έβαζα» του καθηγητή Α. Λιάκου» (ΣΥΡΙΖΑ)».
Τον στήριξαν Μπίστης και Φίλης
Νωρίτερα, τον Αντώνη Λιάκο στήριξαν οι
Νίκος Μπίστης, μέλος του Πολιτικού Συμβουλίου του
ΣΥΡΙΖΑ- Προοδευτική Συμμαχία, που εγκάλεσε μάλιστα όσους επέκριναν τον ιστορικό για έλλειψη αλληλεγγύης, αλλά και ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Νίκος Φίλης.
Σύμφωνα με τον
κ. Μπίστη, ο κ. Λιάκος με τη φράση το
υ «κι εγώ φωτιά θα έβαζα» στη Μόρια, ήθελε να τονίσει
«την τραγωδία αυτών των ανθρώπων, την αδυναμία της Ευρώπης και του ελληνικού κράτους να ανταποκριθούν στο προσφυγικό – μεταναστευτικό». Όπως υποστηρίζει όσοι κατηγορούν τον κ. Λιάκο ως
«πυρομανή, ραμολί, ανεύθυνο, επικίνδυνο» είναι «βαρβάτοι δεξιοί, ψευτοφιλελεύθεροι και μεταμελημένοι αριστεροί που έχουν χάσει κάθε ίχνος ανθρωπιάς».
Με ανάρτησή του στο
Facebook, ο κ. Μπίστης υποστηρίζει ότι
«δεν πρέπει να είσαι υποχρεωτικά αριστερός για να μπορείς να μπεις στην θέση τους (σ.σ. των μεταναστών) και να τους καταλάβεις. Αρκεί να είσαι άνθρωπος με συναίσθημα μαζί με την λογική». Μάλιστα, προχωρά στην αντεπίθεση, σημειώνοντας ότι
«αυτοί που κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν τι ήθελε να τονίσει ο Αντώνης, ακριβώς έτσι έχουν γίνει. Η έννοια της Αλληλεγγύης τους είναι ξένη, απωθητική και επικίνδυνη».